Mnogi narodi su u viševekovnoj težnji da pronađu lek za razne bolesti nekim biljkama pripisivali blagotvorna svojstva. Ovakav metod lečenja je početkom 20. veka bio naglo potisnut sintetičkim lekovima i fantastičnim otkrićem antibiotika. Danas, međutim, biljni preparati se vraćaju na dostojno mesto koje im i pripada.
Lekovita bokvica - Bokvica (plantago) ima posebno zanimljivo svojstvo u terapiji biljnim lekovima, zbog toga što ima izražen efekat na suvi i na produktivni kašalj, pored dokazanog protivupalnog i antibakterijskog dejstva i pozitivnog uticaja na imuni sistem - kaže dr Peter Tajs, nemački farmaceut i naučnik.
U službi zdravlja Biljni preparati su veoma efikasni u prevenciji infekcija, a njihovo posebno pozitivno svojstvo je što imaju mali broj neželjenih efekata, za razliku od antibiotika koji imaju negativan uticaj na imuni sistem. Biljni lekovi, pogotovo u kombinaciji s vitaminskim dodacima ishrani, jačaju imuni sistem i doprinose da čovek ostane zdrav tokom jeseni i zime.
Za ublažavanje kašlja Za lečenje blažih tegoba i prevenciju ozbiljnih infekcija značajni su i biljni sirupi. Te infekcije najčešće zahtevaju upotrebu antibiotika, koji narušavaju imuni sistem, dok upotreba biljnih preparata jača imuni sistem biljnim antioksidantima i vitamina. - Preparati koji sadrže bokvicu su odavno poznati i koriste se ne samo u terapiji protiv neproduktivnog i produktivnog kašlja već i zapaljenja uha, grla i nosa. Ovo je moguće zahvaljujući dejstvu bokvice, koja uništava bakterije, smanjuje temperaturu, ublažava kašalj i jača imunitet - rekao je mr ph Milan Popović.
Hroničan stres Savremeni čovek, zahvaljujući brzom tempu života, konstantno je izložen stresu. Tolika količina štetnog stresa može vidno da oslabi organizam i dovede do rapidnog smanjenja nespecifične otpornosti organizma, što se manifestuje čestim prehladama, hroničnim infekcijama respiratornog trakta, učestaloj pojavi herpesa i urinarnih infekcija.
Preventiva i lek Naš narod kao preventivu i kao lek koristi različito gorko, ali i oporo, mirisno i sluzavo bilje, jer takvo bilje ima kompleksno delovanje. Najviše se ceni, a i najčešće koristi, bilje koga kod nas za sada ima u izobilju, kao što su lincura, kičica, podubica, trava iva, hajdučica, pelen.
Za hladne dane U prevenciji i lečenju različitih bakterijskih i virusnih infekcija, kao što su grip, nazeb, kijavica i slično, tradicionalno se koriste čajne mešavine koje sadrže cvetove lipe, zove, kamilice, lišće nane, herbu majčine dušice, plod šipurka... Većina ovih biljaka sadrži sastojke koji imaju potvrđeno dijaforetično dejstvo - intenziviraju znojenje (cvet zove i lipe), antimikrobno (kamilica i nana) i antiinflamatorno (kamilica) delovanje. Plod šipurka sadrži veliku količinu vitamina C, pa je i njegova narodna upotreba zaista opravdana u ovakvim indikacijama.
Fitopreparati umesto antibiotika U cilju prevencije, ali i lečenja različitih bakterijskih i virusnih infekcija kod kojih nije opravdana upotreba antibiotika, kao što su nazeb, kijavica ili grip koriste se fitopreparati i dijetetski suplementi koji sadrže biljne droge s potvrđenim adaptogenim (žen-šen), imunomodulatornim (ehinacea) ili antimikrobnim delovanjem (propolis i beli luk).
Lekovi iz prirode - Hibiskus deluje na povećanje apetita, a ima primenu i u lečenju prehlada, srčanih i nervnih oboljenja, bola i otoka (upala) u gornjem respiratornom traktu. - Trava iva koristi se protiv bolesti organa za disanje i varenje. Blagotvorno je sredstvo za jačanje organizma posle preležanih dugotrajnih bolesti i fizičkih aktivnosti. - Preparati ehinacee povećavaju odbrambene sposobnosti organizma nespecifičnom stimulacijom imunog sistema.
|