Devojke koje imaju više obroka i užina tokom dana manje se goje od onih koje jedu dva puta na dan, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje američkih naučnika.
Studija koja je pratila 2.000 devojaka tokom jedne decenije, dovela je do pretpostavke da češći, a manji obroci i užine održavaju osećaj sitosti i time sprečavaju devojke da se prejedu, prenosi Rojters.
Preskakanje obroka nije način da skinete kilograme, a ni izbegavanje užina, skreće pažnju Lorena Riči sa Univerziteta Kalifornije koja je učestvovala u studiji.
Posmatranja su započela kada su devojčice imale devet ili deset godina i trajala su deceniju. U tom periodu odrastanja devojčice koje su jele pet ili više puta na dan dobile su u proseku 2,5 centimetara manje masnih naslaga u predelu struka od onih koje su dnevno imale tri ili manje obroka.
Ipak ovi rezultati nisu dovoljni da se ovakav način ishrane prihvati kao preporučljiv za prevenciju gojenja kod devojaka, ali i celokupne populacije.
Alison Fijld iz Dečije bolnice Bostona, koja nije učestvovala u studiji, smatra da takav ishod može da bude i posledica genetike, a dodala je i da studija nije uzela u obzir šta devojčice jedu. Ipak nije isto ako često jedete šargarepu i jabuke i ako svaki čas pojedete tablu čokolade.