Magazin
Poražavajuće: Istraživanje Instituta za mentalno zdravlje pokazalo je da 37 odsto mladića i 14 odsto devojaka do 16 godina u Srbiji redovno pije, od čega najveći procenat čine 16-godišnjaci iz pokrajine. Više istraživanja o štetnim navikama srednjoškolaca u Vojvodini pokazala su da se omladina sve više druži sa „čašicom" i da je ova pojava rasprostranjenija u Vojvodini nego u ostatku Srbije. Uverenje da je ovaj problem mnogo izraženiji u južnoj i centralnoj Srbiji demantovala su istraživanja Instituta za mentalno zdravlje koja su pokazala da 37 odsto mladića i 14 odsto devojaka do 16 godina u Srbiji redovno pije, od čega najveći procenat čine 16-godišnjaci iz severne pokrajine. Sociolog Marijana Dmitrović tvrdi za Press da sve masovnija zavisnost od alkohola među mladima u Vojvodini ne mora nužno biti posledica sredine u kojoj deca odrastaju, već i odraz porodičnih navika i nedostatka aktivnosti u slobodno vreme. - Današnja deca odrastaju u zavisničkoj atmosferi jer od malih nogu gledaju roditelje kako puše, piju alkohol ili uzimaju lekove za smirenje, što se mora negativno odraziti i na njih. Vrlo često se susrećem i sa odgovorima mladih da piju iz čiste dosade, budući da sve manje njih trenira neki sport ili ima pravi hobi. Naročito je teško sa decom iz seoskih sredina u Vojvodini, u kojima više ne postoje gotovo nikakve aktivnosti gde bi mladi na pravi način utrošili svoju energiju. Gase se sportski klubovi, kulturno-umetnička društva, pa ostaju samo kafići kao mesta okupljanja i druženja u slobodno vreme - ističe Dmitrović i dodaje da je uprkos izričitim zabranama alkohol sve dostupniji maloletnicima.
Rizična grupa
Ispitivanje Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu o kvalitetu života mladih sprovedeno na uzorku od 1.500 adolescenata iz Vojvodine, uzrasta 15-21 godine, u poseban fokus stavilo je mlade koji odrastaju sa samohranim majkama. Oni čine 13 odsto celokupne populacije i karakterišu ih manje jasni planovi za budućnost, najmanje zadovoljstvo životom, isti takav osećaj sigurnosti, najniža ocena kvaliteta života u celini i učestalije stupanje u seksualne odnose u adolescenciji.
Klađenje i cigarete
Nedavno istraživanje novosadskog udruženja „Fokus", koje u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za omladinu organizuje akcije prevencije u novosadskim školama, pokazalo je da svaki peti učenik prvog razreda srednje škole redovno pije alkohol. - Prosto je moderno i uobičajeno da se na svakoj rođendanskoj žurki pije - kaže koordinatorka „Fokusovog" projekta Tanja Ilijazović, navodeći da je istovremeno sve veći broj nikotinskih i kockarskih zavisnika. - U uzrastu između 15 i 19 godina već imamo 15,5 odsto nikotinskih zavisnika, a oko 11 odsto mladih pokazuje znake prave zavisnosti od klađenja - beže sa časova, poslednji dinar ostavljaju u kladionicama, besne kada gube i ne mogu da zamisle dan bez klađenja - kaže ona. Na sve to, naglašava Ilijazović, poslednje istraživanje Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu pokazalo je da čak 98 odsto ispitanih srednjoškolaca zna gde može da kupi drogu.
Energetska pića
Načelnik odeljenja za koronarnu hirurgiju Instituta za KVB Vojvodine dr Živojin Jonjev napominje da mladi neretko sa alkoholom mešaju i energetska pića, što može dovesti do ozbiljnih problema sa srcem. - Često se dešava da tinejdžeri uzrasta od 16-17 godina nakon provoda završe u ambulanti zbog poremećaja srčanog ritma. Lekari ih pregledaju, ponekad i ne mogu da utvrde uzrok problema, a onda čuju da je to dete popilo pet limenki nekog energetskog napitka uz cigarete i alkohol, možda čak i uz konzumaciju neke droge.
|
|
|
|