Luksemburžani popiju najviše alkohola preko godine, Mađari su najdeblji, a Italijani najlenji narod u Evropi, pokazuje izveštaj Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OESD)
Sa 15,3 litra popijenog alkohola po glavi stanovnika Luksemburg je "broj jedan" u Evropi.
U izveštaju OECD-a ističe se da su za takav prosek potrošnje "krivi" strani državljani. Naime, oni dolaze i kupuju alkohol u Luksemburgu pošto je u toj zemlji znatno niži porez na alkoholna pića. Iza Luksemburga, na lestvici se nalaze Letonija, gde svaki stanovnik u proseku popije 13,2 litra alkohola, i Rumunija, gde svaki građanin godišnje potroši 12,7 litara alkohola.
Istraživanje OECD-a pokazalo je i zabrinjavajuće rezultate kada je u pitanju konzumiranje alkohola među tinejdžerima. Rezultati su poražavajući, a alkohol najviše piju deca iz Danske. Svaki drugi 15-godišnjak iz te zemlje priznaje da je životu bio pijan bar dva puta. Šokantno je da su danske tinejdžerke u tom smislu gore od dečaka, jer je čak njih 56 odsto priznalo da se redovno opija.
Zaključak istraživača jeste da je uprkos rigoroznim zakonima o reklamiranju alkohola i smanjenju konzumacije od 15 odsto od 1980, Evropa je i dalje vodeći kontinent po potrošnji alkohola. To predstavlja treći najsmrtonosniji rizik u EU, odmah iza cigareta i visokog krvnog pritiska.
Mađari najdeblji
Što se gojaznosti tiče, u EU je 17 odsto ljudi koji imaju višak kilograma. To je dvostruko više nego što je bio slučaj pre 20 godina. Na toj listi prednjače Mađari. Čak 28,5 odsto stanovnika te zemlje gojazno je, a za njima slede Britanci, gde 26,1 odsto populacije ima višak kilograma, a zatim Irci sa 23 procenta.
Što se tiče fizičke aktivnosti, studija je pokazala da svako peto dete u Evropi redovno vežba. Austrijanci su najrevnosniji, dok su Italijani najneaktivniji jer se tek sedam odsto devojčica i 12 procenata dečaka aktivno ili rekreativno bavi nekim sportom. Istraživanje o fizičkoj aktivnosti rađeno je samo među tinejdžerima.
Ipak, izveštaj pokazuje da su Evropljani, generalno gledano, dobrog zdravlja. Prosečan životni vek stanovnika Starog kontinenta je 78,5 godina. Muškarci u proseku žive 75 godina, dok žene prosečno dočekaju 82 godine.
IZVOR |