Nakon godinu dana uspešne prodaje u Aziji, Americi, pa čak i Australiji, Hyundai Elantra debitovala je i u Evropi. Da li ovaj svetski putnik ima sve što je potrebno da osvoji srpskog kupca? Za početak tu je povoljna cena...
Hyundai je u kratkom vremenskom intervalu predstavio dve limuzine D segmenta - Elantru i model i40. Mnogi su se zapitali, da li time Korejci prave sami sebi konkurenciju.
Međutim, odgovor je jednostavan - između ova dva automobila ne postoji ni malo sličnosti.
Za razliku od i40 koji po dimenzijama nadilazi većinu konkurenata D klase i koketira sa premijum segmentom, Elantru treba posmatrati kao proširenu limuzinu C segmenta koja je razvijena za većinu svetskih tržišta.
Na neki način, ovo je praktično sedan varijanta i30. Mogućnosti ove vrste automobila su velike a neki od glavnih konkurentat su Chevrolet Cruze limuzina, Renault Fluence...
Sa međuosovinskim rastojanjem od 2.700 mm (5 cm dužim od i30 i tek 5 mm kraćim od recimo Honde Accord) i dužinom od 4.530 milimetara, Elantra je dovoljno kompaktna za vožnju i, što je bitnije, parkiranje u gradu, dok istovremeno nudi zaista obilje prostora u kabini.
Zadnja klupa će udobno ugostiti dva odrasla putnika sa osetno više prostora za noge, što nije tipično za hečbek C segmenta, recimo Hyundai i30.
I prtljažnik zapremine 485 litara je prilično impresivan u odnosu na hečbek modele, ali opet je u sredini kada je konkurencija u pitanju - nešto je veći nego kod Chevroleta, a nešto menji od Renaulta.
Prtljažnik je vrlo dubok i ima veliku površinu, tako da prilikom utovara, a posebno vađenja stvari može prilično da vam zasmeta mali poklopac prtljažnika.
Da biste dohvatili predmete koji su uz naslon sedišta, moraćete da se potpuno zavučete u auto. Osobama nižeg rasta ovo uopšte neće biti lak zadatak.
Mnogima je prilikom odabira automobila izgled jedan od glavnih kriterijuma i njih Elantra svakako neće razočarati.
Fabrika je za razliku od "i" modela upotrebila stil koji je bogatiji detaljima. Nisu se ustručavali da naprave svetlosne grupe koje vrlo duboko prelaze na zadnji bok, odnosno u prednji blatobran, na pola puta do vrata.
Verujte, okretali su se za nama na ulici, itekako.
I kabina je dizajnirana u sličnom stilu kao i lim.
Komandna tabla je prepuna detalja, profila, tu su čak i umeci sa dva putpuno različita stila - hromirani i "pijano" lak.
Sve je to prilično dobro uklopljeno, naravno, sve zavisi od ličnih afiniteta, a moramo da naglasimo da je komandna tabla vrlo praktična i ergonomski dobro oblikovana.
Pogledajte samo kako se centralna konzola sužava u gornjoj trećini. Neobičan, ali vrlo praktičan dizajn.
Naime, tačno na tom mestu vozač i suvozač oslanjaju kolena i ovo je mnogo prijatnije rešenje od klasično dizajniranih komandnih tabli.
U toj "rupi" je ostalo taman dovoljno prostora pri dnu konzole da se smesti pregrada i električni priključak. Idealno za punjenje električnih uređaja, recimo telefona.
U Elantri se sedi nisko, zavaljeno i udobno. Ovakav položaj će vam prijati i tokom dugih vožnji, pošto obezbeđuje najopušteniji položaj tela.
Preglednost nije najbolja. Smetaju široki nosači krova napred, ali ne više nego što je uobičajeno.
Pozadi je situacija dosta gora zbog vrlo zakošenog stakla. Parking senzori, koji u Desire paketu opreme dolaze standardno, su nužni, tako da vam savetujemo da ih dokupite, ukoliko uzimate Elantru sa nekim drugim paketom.
Kada već pominjemo opremu, Elantre opremljene ručnim menjačem imaju na raspolaganju četiri nivoa opreme, a Desire koji vam predstavljamo je najbogatiji.
Sa druge strane, limuzine opremljene automatskim menjačem imaju još jedan nivo opreme iznad pomenutog.
U Srbiji, jedini u ponudi je benzinski motor zapremine 1.6 litara. To je jedan od najnovijih pogonskih agregata Hyundaija.
Motor razvija 132 ks pri 6.300 o/min i obrtni moment od 158 Nm pri 4.850 o/min, a zahvaljujući varijabilnom razvodu ventila, vrlo je elastičan i ne smeta mu da ga šestom brzinom vozite i na hiljadu obrtaja.
Dovoljno je snažan da za preticanja u gradu ne morate da menjate stepen prenosa, ali na otvorenom putu ipak treba dohvatiti ručicu menjača i motor „častiti“ visokim obrtajima.
Odužiće vam se zdravim (ali pristojno utišanim) zvukom i zaista dobrim performansama. Ubrzanje do 100 km/h traje 10,7 sekundi, a fabrika deklariše maksimalnu brzinu na 200 km/h.
Da je automobil napravljen za sva svetska tržišta, a ne posebno za Evropljane najbolje se vidi po upravljanju.
Za razliku od "i" modela, upravljač je nešto posredniji, manje precizan i ne komunicira sa vozačem onako kako smo navikli kod sličnih auotmobila.
I ogibljenje je nešto mekše, pa dozvoljava naginjanje karoserije u krivini. Naravno, ovo ništa nije alarmantno, ili opasno, vi ćete odustati od sportske vožnje daleko pre nego što automobil popusti pred prevelikom brzinom.
Jednostavno, Elantra je udobna limuzina i tako je treba voziti. I to ima svoje prednosti, pošto većina neravnina i rupa bude upijeno pre nego što prodre do putnika.
Hyundai Elantra je automobil koji mnogo pruža, a jedna od vrlina mu je i relativno povoljna cena.
Verzija Desire koji smo vam prikazali košta 16.344 evra (sa doplatom za metalik boju od 354 evra), a cene modela kreću već od 13.490 evra.
Benzinac sa umerenom potrošnjom
Elantra nas je prijatno iznenadila i potrošnjom. Prosek testa je iznosio samo 7 litara.
Po gradu potrošnja se kreće između 7,5 i 8,5 litara, a na otvorenom varira između 5,5 i devet litara, u zavisnosti od uslova na putu i stila vožnje.
Ono što je takođe pohvalno je da se potrošnja ne povećava drastično ako počnete da forsirate, po čemu su inače poznati skoro svi benzinci.
Bogata oprema sa manom
Za automobil koji vam prikazujemo možemo reći da je raskošno opremljen, sa dvozonskim automatskim klima uređajem, tempomatom, senzorima za parking i kišu, sedištima presvučenim u kombinaciju kože i platna.
Jedina zamerka i to velika, odnosi se na električne podizače prozora. Sva četiri su "elektrifikovana", ali samo vozačev ima automatiku i to koja funkcioniše samo prilikom spuštanja.
|