Magazin
Istine i zablude o belom hlebu |
Od priloga uz jelo, sendviča pa do deserta, hleb je temelj ishrane u zapadnom društvu. Ono na šta treba da obratimo pažnju je podatak da nije baš tako zdrav, tvrde italijanski naučnici.
Naime, hleb se "krivi" za mnoge simptome, od umora, bola u stomaku, nadutosti do glavobolji. Istovremeno mozak je zavistan od hleba jer se posle njega osećamo sito, zadovoljno i puni energije. Naučnici to objašnjavaju time što ugljenihirati podstiču proizvodnju hormona sreće serotonina.
BELI HLEB UBRZAVA METABOLIZAM Najveći problem s belim hlebom je što on zbog visokog glikemijskog indeksa prebrzo oslobađa energiju, tako da povišava nivo šećera u krvi. To može doprineti nastanku dijabetesa tipa 2, pa čak i ubrzati razvoj malignih oboljenja. Ipak, oni koji nemaju porodičnu istoriju dijabetesa, ne treba da izbegavaju beli hleb. Idelano je da ga jedete za doručak, jer tada ubrzava rad metabolizma.
GOJENJE I HLEB
Atkinsonova i Dukan dijeta kao i brojni drugi režimi ishrane ograničavaju unos ugljenih hidrata jer oni navodno uzrokuju povećanje šećera u krvi, sprečavajući telo da sagoreva masti. Tako se propagira ideja da je hleb nezdrav, goji i šteti organizmu. Naučnici sada s druge strane tvrde da ti ugljeni hidrati zapravo pomažu pri mršavljenju. Naime, skrob iz banana, pirinča, testa i krompira smanjuje apetit, jača metabolizam, poboljšava raspoloženje, smanjuje stres i ubrzava gubitak težine.
SMRZNUTI HLEB NIJE ZDRAV Zamrzavanjem se razbija pšenična struktura hleba i on postaje težak za probavu. Zbog toga je bolje da ga ne zamrzavate već od starog hleba pravite prezlu.
|
|
|
|