Magazin
Kad stigne pubertet samo bez nervoze! |
Lude godine! Koliko god se psihički pripremali za dolazak puberteta u vaš dom, u trenutku kad on „napadne“, verovatno ćete zbog postupaka svog deteta često biti šokirani i nemoćni. Zato vam dajemo nekoliko saveta.
Higijena
Tokom puberteta hemija u telu tinejdžera se menja. Zbog veće aktivnosti nadbubrežne žlezde, miris znoja postaje intenzivniji, a veoma često zna da bude i neprijatan. Iako će vam možda biti malo nezgodno da svom detetu skrenete pažnju na to, bolje je da to čuje od vas nego od nemilosrdnih vršnjaka.
Pristupite problemu bez panike i detetu recite da je došlo vreme da počne da koristi proizvode za higijenu primerenu njihovom uzrastu, uključujući i dezodorans. Nemojte se iznenaditi ako reaguje ljutito, jer to za njega može da bude neprijatna tema, već se potrudite da razgovor na tu temu bude spontan.
Hormoni
Adolescentska nervoza je jedno od obeležja puberteta i nije nimalo neobično da u toj fazi deca budu poprilično drska ili emotivno osetljiva. Sve je to normalno, a hormonske promene su „krivci“ za to što im je raspoloženje promenljivo. Tu pojavu prihvatite normalno i potrudite se da vas to previše ne vređa ili frustrira.
Nemojte se iznenaditi ako u ljutnji dete zalupi vrata svoje sobe, a već sledećeg minuta izađe i najnormalnije vas pita šta ima za večeru.
Pokušajte da razumete tu fazu (kroz koju ste i vi davno prošli) i shvatite da pubertetlija ne može da vidi stvari iz vaše perspektive.
Može biti korisno da im suptilno kažete da vas stvari koje nekad rade ili govore ponekad vređaju, što će ih podstaći da porade na tome da malo bolje upravljaju svojim emocijama.
Glavobolje
Pubertet je vreme kada razvoj mozga rezultira sposobnošću apstraktnog razmišljanja, pa u kombinaciji s tinejdžerskim egocentrizmom može prerasti u to da je dete spremno da se posvađa zbog svake razlike u mišljenju. Ako želite da izbegnete ovakve situacije, najbolje da pametno bijete bitke. To nikako ne znači da treba da odustanete od svog mišljenja, već da im date priliku da iznesu svoje viđenje stvari i da tako nauči da sa sagovornikom sa kojim se ne slaže u mišljenju ume kulturno da diskutuje. Pokažite mu da cenite njegovo mišljenje jer tako jačate detetovo samopouzdanje i samopoštovanje.
Imajte razumevanja
Iako vam je jasno šta vreme puberteta nosi sa sobom, detetu ni po koju cenu nemojte govoriti da tačno razumete kako se oseća i šta misli jer ono živi u uverenju da se baš niko nikad nije osećao poput nega, posebno ne vi!
U tinejdžerskim godinama deca počinju da tragaju za svojim identitetom, a nagle promene u telu i umu mogu da rezultiraju time da dete postane nesigurno i ranjivo. Zato je važno da period koji je nastupio prođe bez velikih svađa kako se ne biste udaljili jedno od drugog. Detetu ne dozvolite da pređe granicu lepog ponašanja, ponekad i istrpite neki njegov hir i ne zaboravite da ste i vi nekad bili u pubertetu!
IZVOR |
|
|
|