Magazin
Kako da izbegnete prejedanje na nervnoj bazi |
Većina ljudi je mnogo puta bez uspeha pokušala da izgubi višak kilograma pa se pretpostavlja da je mogući razlog stres, jer kada su telo i um pod pritiskom i stresom - dijete su nemoguća misija.
Stručnjaci ukazuju da ljudi, posebno u stresnim situacijama, osećaju povećanu potrebu za slatkim međuobrocima i stiče se utisak da se vlastita želja ne može kontrolisati.
Dr Akim Peters, autor knjige "Egoistični mozak" koji se bavio tim fenomenom, pojašnjava da je našem mozgu za sve procese potrebno mnogo energije i da često ide protiv ostatka tela.
"U stresnim situacijama mozak sebi vuče čak 90 odsto dnevnog unosa glukoze uprkos tome što mozak čini tek dva odsto naše telesne mase", kaže dr Peters i dodaje nas mozak tera na povećan unos šećera i ugljenih hidrata.
Dr Peters ukazuje da potreba za šećerom leži u ljudskoj prirodi, ali da se ranije energija više trošila na fizičke poslove.
Kad su osobe pod stresom, reaguju na dva načina - osoba postaje depresivna ili se goji, pri čemu depresivne osobe kod stresa zaboravljaju da jedu, a ko malo jede automatski je više pod uticajem svog psihičkog stanja.
Osobe koje povećano jedu pod stresom su smirene jer je hrana na neki način katalizator stresa.
Oni dobro reaguju na pritisak i čak podstiču proizvodnju vlastitih "sredstava za smirenje" koja ublažavaju posledice stresa, a to ujedno znači da se proizvodnja insulina ne stopira.
"Iako je lako reći 'smanjite svakodnevni pritisak i stres', a teško izboriti se sa njima, ipak postoje određene metode koje ih zaista ublažavaju", kaže Peters i ističe da su uvek zdravija i bolja opcija blaže dijete nego one koje obećavaju mnogo rezultata u kratkom roku.
Dr Peters savetuje promenu prehrambenih navika, odnosno da u frižideru budu samo zdravi proizvodi, pri čemu treba imati zdrave međuobroke poput voća.
"Bavite se redovno sportom, okružite se dragim ljudima jer oni imaju sposobnost otklanjanja stresa u samo par minuta, na poslu se što bolje organizujte i u domaćinstvu nemojte uvek težiti savršenstvu", poručuje dr Peters.
|
|
|
|