Kantarion (Hypericum perforatum), jedna je od najčešće korišćenih lekovitih biljaka u čiju delotvornost narod ima veliko poverenje. Raste svuda, a najviše po livadama i napuštenim njivama. Prepoznatljiv je po čvrstoj, razgranatoj stabljici i kitnjastim cvastima sa žutim cvetovima.
- Kantarion cveta od maja do septembra, a bere se gornja polovina biljke u cvatu i suši na promajnom mestu. Svojevrsnog je mirisa, oporog, nagorkog i aromatičnog ukusa - kaže mr Selena Milkić, farmaceut apoteka „Prima“ u Beogradu i dodaje:
- Sadrži mešovite tanije, u kojima preovlađuje katehinski, smole, antocijan, crvenu boju hipericin, karotin, flavonoidne heterozide, holin, vitamin C i tragove alkaloida. Ima i fenolskih jedinjenja izraženog antibakterijskog dejstva. Posebno bogatstvo kantariona je njegovo etarsko ulje, koje miriše na crnogorična ulja, a sastoji se od kadinena i drugih seskviterpena, estara izovalerijanske kiseline i malo azulena. Ulje je provereni lek protiv crevnih parazita. RECEPTI Kantarionovoulje - 100 g cvetova kantariona - litar ulja kukuruznih klica Cvet prelijte uljem, poklopite i dva sata držite na vodenoj pari. Potom procedite (da bude bistro), naspite u flašu i dobro zatvorite. Koristi se za mazanje rana, posekotina, opekotina i drugih ozleda ili se uljem natopi gaza pa se kao obloga stavi na povređeno mesto.
Kada je reč o upotrebi kantariona, mr Milkić podseća da se odvajkada u narodnoj medicini cene mnogobrojni njegovi preparati i da mu je dejstvo mnogostruko zbog složenog hemijskog sastava:
- Spolja se koristi protiv upala i za pospešivanje epitelizacije: protiv posekotina, opekotina, hemoroida, za zarastanje rana i kao antiseptik, a iznutra za lečenje jetre, gastritisa, čira želuca i protiv proliva.
Iako je lekovitost kantariona potvrdila i nauka, naša sagovornica upozorava da bi njegove preparate trebalo uzimati oprezno, naročito ako pacijenti piju antidepresive i lekove protiv povišenog holesterola (statine).
- Osim što se brže od leka vezuje za enzime jetre, kantarion može i da pospeši lučenje ovih enzima i da pojača njihovu aktivnost, što umanjuje koncentraciju leka u krvi i slabi njegovo dejstvo - upozorava mr Selena Milkić. - U farmakoterapiji, kantarion se sam koristi kao prirodni, biljni antidepresiv. Ne znajući za njegovu interakciju s lekovima, pacijenti kojima je lekar propisao neki antidepresiv često sami, na svoju ruku, uzimaju i kantarion kao dodatak terapiji što nije dobro! Jer kada pacijent prestane sa uzimanjem kantariona, a nastavi terapiju antidepresivom, izazvaće nagli skok koncentracije leka u krvi i ispoljavanje njegovih neželjenih efekata, koji nisu bezazleni.
|