Magazin

Početna » Magazin » 2011 » Oktobar » 29

Kineski super-pirinač hrani svet
Kinezi su "izumeli" hibridni "super pirinač", čiji je prinos daleko veći od običnih sorti. Po hektaru se užnje čak 14 tona, a traži manje vode, đubriva i zaštite. Ova žitarica već se gaji u Africi, ima brojne prednosti u odnosu na genetski modifikovane sorte.

"Super pirinču" treba manje vode, manje đubriva, manje prskanja, a daje mnogo veći prinos

Sve veći rast populacije i cena hrane širom sveta, u kome danas gladuje milijardu ljudi, nameće potrebu znatnog povećanja proizvodnje. Projekat kineske Akademije poljoprivrednih nauka i Međunarodnog instituta za istraživanje pirinča jeste korak u dobrom smeru.


Pet godina su nacionalne poljoprivredne agencije u vodećim zemljama uzgajivačima testirale takozvani "super pirinač". Sada su kineski naučnici oborili svetski rekord - zabeležen je prinos od 14 tona po hektaru, što je daleko više nego na poljima zasađenim običnim vrstama. Tvorac "super pirinča" Juan Longpin očekuje još bolje rezultate do kraja iduće godine.


"Svi znaju da je pirinač osnovna namirnica. To važi za više od polovine svetske populacije i 60 odsto kineske. Zato je važno da se poveća proizvodnja i njen kvalitet", kaže Longpin, naučnik kineske Akademije za inženjering.


Zeleni "super pirinač" je mešavina više od 250 različitih sorti pirinča i hibrida prilagođenih ekološkim uslovima uzgajanja. Nema pesticida, traži minimalnu količinu veštačkog đubriva, lako se bori sa korovom, potrebno mu je manje vode. Hibridni pirinač se seje na 60 odsto površina.

"Ova tehnologija štedi vodu i đubrivo, poboljšava prinos. Đubrivo koristimo samo tokom rasta biljke. Ukupna proizvodnja ove godine je najveća u istoriji Kine", ističe farmer Baijan Deksiang.



Izum kineskih naučnika deo je globalnog projekta "Zelena revolucija", za koju se zalažu istraživači pirinča širom sveta. Žele da tu značajnu poljoprivrednu kulturu, koja znači život milionima najsiromašnijih u Aziji, ubuduće lakše gaje, primenjujući ekološke standarde.



"Super pirinač veoma je dobro poznat i van granica Kine, posebno u Africi. Ova tehnologija obećava i ima brojne prednosti u odnosu na genetski modifikovane sorte", kaže Fang Lifeng iz Ekološkog pokreta "Grinpis".



Kina uzgaja pirinča više nego ijedna druga zemlja. Godišnje zaseje 30 miliona hektara običnim sortama, a prosečan prinos po hektaru je šest tona. Prema podacima ministarstva poljoprivrede, Kini je potrebno 500 miliona tona pirinča godišnje, da bi se zadovoljile samo domaće potrebe.


Imperator_No1
29.10.2011
578
glasova: 0





Samo registrovani korisnici mogu upisivati komentare.
[ Registruj Se | Uloguj se ]

PROČITAJTE I...
Misteriozna masa motrila je na krevetac: Kada je ugledao ovaj prizor na kameri, ...
Nećete verovati kako danas izgleda jeziva devojčica iz Kruga! (VIDEO)
Da li ste znali da najpoželjniji holivudski muškarci imaju slovenske krvi?
Šta je paraliza sna
ŠOKANTNO! Predozirali se pred detetom
Đoković: To je Gael, kriv sam, ali i u finalu!
Kinezi spremaju bogatu ponudu za Mourinha!?
Sevilla 'četvorkom' osigurala finale s Barcelonom
ZenFone Max - Asusov smartphone sa 5.000 mAh baterijom
Napokon: otkrivena "druga" Zemlja


PORUKICE


NOVO NA FORUMU
Vasa konekcija speedtest.net
MolderFBI u Internet konekcije i klijenti
Moj sajt
smitke u Moj Sajt
Turizam
smitke u Turizam
Koji auto vozis?
smitke u Automobili