Skup geofizičara iz Nemačke, Hrvatske, Albanije, Italije i Crne Gore pokrenula je ovih dana prvo temeljno istraživanje litosfere (Zemljinog tla) ispod južnog dela Jadranskog mora kojem je cilj procena opasnosti od prirodnih katastrofa u regiji.
Jedan od najsnažnijih potresa u Evropi, momentne magnitude 7,1, dogodio se 1979. nedaleko od obala Crne Gore. Jadransko more je uglavnom vrlo aktivno seizmičko područje u kojem se sudara nekoliko tektonskih ploča. Međutim, geometrija litosfernih ploča pod njim još uvek nije dovoljno poznata. Ne zna im se čak ni tačan broj. Na temelju teleseizmičkih i satelitskih podataka pretpostavlja se da postoje barem dve, ali ostalo je nejasno.
Konkordija kao opomena
Posle brodoloma kruzera Kosta Konkordija, stručnjaci su rešili da temeljno ispitaju mediteransku oblast.
"Ni danas nemamo tačnu predstavu o razmerama litosferne ploče u južnoj Evropi mada je to znanje ključno za procenu opasnosti od prirodnih katastrofa kao što su potresi i cunamiji", rekla je Hejdrin Kop iz GEOMAR | Helmholc Centra za okeanska istraživanja u Kielu u Nemačkoj.
Zemljin plašt sastoji se od dva sloja: spoljnjeg koji se naziva litosfera i unutrašnjeg koji se zove astenosfera. Litosfera je razlomljena u tzv. litosferne, odnosno tektonske ploče. Postoji sedam glavnih i još mnogo manjih ploča.
Ovo je prvi put da su se stručnjaci iz spomenutih zemalja okupili da bi sproveli jedan od najvećih morskih i kopnenih seizmičkih eksperimenata u Evropi. Ključnu ulogu u istraživanju, koje će se odvijati od početka januara do početka februara, odigraće nemački istraživački brod RV METEOR.
"Mada se Jadransko more nalazi u samom srcu Evrope, premalo znamo o njegovoj tektonskoj strukturi. Nadamo se da ćemo uz pomoć ovih amfibijskih (dubinskih) merenja u moru i na kopnu u više država saznati nešto više. To će nam pomoći da poboljšamo procene opasnosti za okolne zemlje", rekla je voditeljka istraživanja, profesorka Kop.