Ako ste slabokrvni ili ste bili slabokrvni, onda vjerojatno poznajete većinu simptoma. Osim pospanosti, simptomi su manjak snage za obavljanje svakodnevnih poslova, poremećena probava, slabi apetit, opadanje kosa...
Slabokrvnost ili anemija je medicinsko stanje nedostatka željeza koje je sastavnih dio hemoglobina, koji se pak nalazi u crvenim krvnim zrncima ili eritrocitima. Hemoglobin služi za prijenos kisika do svake stanice u organizmu. Dakle ukoliko nema željeza, dolazi do poremećaja stvaranja hemoglobina, odnosno eritrocita, što znači i manji protok kisika u cijelom organizmu, što dovodi do različitih poremećaja u organizmu.
Anemija se obavezno mora liječiti dodatnim unosom željeza i pravilnom prehranom bogatom željezom, no poznato je da mnoge osobe lošije podnose uzimanje željeza, te imaju problema s mučninama i probavom. Jedan od načina na koji možete liječiti anemiju je upotreba različitog ljekovitog bilja koje je samo bogato željezom ili pak pomaže pri boljoj apsorpciji željeza u organizam, što ponekad nije lak zadatak.
Žuta kiselica (lat. Rumex crispus)
Radi se o biljci koja se naviše preporučuje za liječenje anemije, makar se radi o biljci koja se smatra korovom i koju najčešće možemo pronaći nepokošenim livadama i uz rub ceste. Žuta kiselica u sebi sadrži velike količine željeza te može biti vrlo korisna u liječenju željeza posebno kod trudnica.
Osim velikih količina željeza, žuta kiselica sadrži tanine, smole, glikozide, oksalate.. Također, sadrži vitamine A i C, te kalcij i pomaže u oslobađanju željeza iz jetre.
Alfalfa (lucerna, lucerka)
(na gornjoj slici) Biljka lijepih ljubičastih cvjetova - alfalfa - vrlo je ljekovita kada se uzima u obliku kapsule, a vrlo često se nalazi u dodacima prehrani koji trebaju pomoći u poboljšanju sastava krvi. Doze alfalfa pilula su često vrlo visoke pa se ne preporučuje njihova upotreba dulje od 18 dana.
Kopriva
Ova nimalo privlačna biljka od davnina je poznata po svojim ljekovitim svojstvima. I iako njeno branje nije niti malo ugodno, može se skuhati i spraviti poput špinata za jelo ili pak posušiti i spraviti u obliku čaja. U trgovinama se može kupiti još u obliku tinkture i kapsula. Kada se spravlja čaj od koprive, najčešće se dodaje lišće malina i slama zobi ili pak sjeme anisa koje poboljšava svojstva koprive.
Korijen maslačka i čička
Za liječenje anemije vrlo često se koristi kombinacija korijena maslačka i čička. Sreća je u tome što su i ove biljke vrlo raširene u prirodi i vrlo poznate, pa njihov pronalazak nije težak. Ova dva korijena pomoći će u apsorpciji željeza iz hrane.
Gorčica (lat. Gentiana lutea)
Ovo je još jedna biljka koja je još od davnina poznata za poboljšanje svojstva krvi, odnosno anemije. Ona stimulira probavni sustav kako bi lakše apsorbirao željezo iz hranjivih nutrijenata. Dodajte jednu žličicu suhe gorčice u prahu u 4 decilitra vode i popijte pola sata prije jela.
Spirulina
Radi se o algi koja se može koristiti u liječenju mikrocitne i makrocitne anemije, a dovoljno je uzimanje jedne žlice na dan. Spirulina i druge mikro alge imaju izvrsna svojstva za gotovo sve vrste anemija. Naime sadrže vitamin B12 koji je neophodan u izgradnji crvenih krvnih zrnaca. Naravno, spirulina je bogata željezom, proteinima, klorofilom i drugim nutrijentima koji zajedno djeluju u liječenju anemije.
Primitivne biljke kao što je spirulina, imaju visoke nutritivne vrijednosti, a jedno o njezinih svojstava je moć iscjeljenja, pa ju nerijetko osim anemičara upotrebljavaju dijabetičari, osobe s hipoglikemijom, kroničnim umorom, te osobe koje žele poboljšati imunitet. Dovoljno je 10 grama spiruline dnevno, jer sadrži vitamin B12 u pet puta većoj količini nego što je potrebno, te vitamina A u četiri puta većoj količini, zatim 83 posto dnevnih količina željeza, 30 posto dnevnih potreba za vitaminom B2 i 25 posto dnevnih potreba ostalih vitamina iz B skupine.
|