Magazin
Iako mnogi smatraju da je lutanje mislima nešto što predstavlja samo gubljenje vremena to nije istina.Psiholozi su došli do saznanja da je maštanje veoma korisno i zdravo za čovekov organizam.
Prepuštanje zalutalim mislima najčešće se smatra za nešto negativno, što predstavlja gubljenje vremena, detinjasto ponašanje, a podrazumeva neodgovornost i izbegavanje svakodnevnih obaveza na poslu ili u školi. Međutim, psiholozi objašnjavaju da je s vremena na vreme utonuti u svet mašte veoma korisno za mentalno zdravlje
Osim toga, sanjarenje donosi još mnoge dobrobiti:
1. Otvara um
Kada smo uljuljkani u svakodnevicu, često nam se događa da potpuno zaboravimo šta zapravo želimo od svog života. Sanjarenje nam pomaže da shvatimo jesmo li nezadovoljni, koliko i s čim, ali i šta bismo to mogli da uradimo kako bi promenili trenutno stanje. Na taj način učimo o sebi i upoznajemo se.
2. Smanjuje stres
Sanjarenje nas opušta i prirodan je lek protiv stresa. Zamišljanje lepih slika i trenutaka, posebno tokom stresnog dana punog obaveza, pomaže u smanjenju lučenja hormona stresa.
3. Podstiče motivaciju
Često se kaže da pozitivan stav i razmišljanja o vlastitim ciljevima u velikoj meri mogu doprineti njihovom ostvarenju. Uostalom, svaki uspeh počinje od nečijeg sanjarenja.
4. Sprečava dosadu
Mnogi ljudi rade na radnim mestima gde provode puno vremena sami ili rade rutinske poslove tokom kojih im sanjarenje pomaže da lakše preguraju dan. Također, maštanje pomaže da se malo odmorimo od dosadnog poslovnog sastanka ili rođakove priče koju smo čuli već hiljadu puta na porodičnim okupljanjima.
5. Učvršćuje ljubavne veze
Fraza Daleko od očiju, daleko od srca ne mora uopšte biti tačna. Sanjarenje o voljenim osobama učvršćuje dobar odnos s njima, a posebno ljubavne veze. Kada razmišljamo o prijatnim uspomenama i lepim zajedničkim trenucima, čini nam se kao da ih ponovno proživljavamo.
6. Sprečava konflikte
Mnogo puta u razgovoru s nekim kažemo nešto što nismo mislili i ne kontrolišemo svoje postupke. Sanjarenje nam pomaže da se vratimo u prošlost i ponovno razmislimo o nekoj situaciji. Pomaže nam da shvatimo zašto je nešto krenulo po zlu i sledeći put znamo kako da reagujemo u sličnoj situaciji, ali možda i da shvatimo da smo mi bili ti koji smo pogrešili i nismo bili u pravu.
|
|
|
|