Cveta od juna do septembra, cvetovi su smeštani u "pazuhu" listova, a mogu da budu beli, plavičasto beli, bledoružicasti ili žućkasto beli. Ova biljka je prepoznatljiva po prijatnom mirisu (posebno ako se list izgnječi), podseća na limun, pa ga često zovu limun trava. Lekovite osobine imaju listovi, pre nego procveta, i cela biljka sa "vrškama" i listovima tokom cvetanja. Sadrži fenolne kiseline, flavonide, gorke materije i malo tanina, ali je najvažniji lekoviti sastojak etarsko ulje koje osvežava i razgaljuje. S obzirom na to da je veoma isparljivo i da ga u listu ima malo, važno je da se listovi pažljivo beru, brzo suše u hladu i što manje diraju. Čim se biljka, ili listovi, osuše, neophodno je da se hermetički zapakuju u kartonske kutije višestruko obložene hartijom i da se čuvaju na hladnom i mračnom mestu. Istraživanja su potvrdila da je matičnjak izvanredan lek za sva srčana oboljenja jer "oživljava" i jača srce, a istovremeno čisti krv. Preporučuje se i za lečenje hipohondrije, nesanice, depresije, nervne napetosti i menstrualnih tegoba. Osim toga protiv nadutosti, grčeva u crevima, proliva, želudačnih tegoba, hroničnog bronhijalnog katara i nekih oblika astme. Matičnjak je blag i prijatan lek za jačanje, a listovi pomešani sa gorkim travama (kičicom, lincurom, gorkom detelinom, hajdučicom, podubicom), upotrebljavaju se za jačanje apetita i kao dodatak kupkama protiv neuralgije i reumatizma. Etarsko ulje matičnjaka retko može da se kupi i vrlo je skupo ali se preporučuje trudnicama koje pate od povraćanja. Osim toga, koristi se za umirenje, protiv nadimanja, želudačnih tegoba i ubrzanog rada srca, a spolja može da se utrljava protiv reume, neuralgija i uboda komaraca. Podsećamo na nekoliko čajeva od matičnjaka prema receptima akademika Jovana Tucakova.
RECEPTI RECEPTI RECEPTI
Protiv nadimanja
- šaka osušenog matičnjaka - pola litra vode Matičnjak poparite vodom i odmah poklopite. Posle dva sata procedite i pijte po šolju nezaslađenog čaja pola sata pre jela.
Za bolje varenje
- 100 g matičnjaka - 100 g listova nane S pola litra ključale vode prelijte dve kašike mešavine i odmah poklopite. Posle dva sata procedite i popijte po šolju čaja, zaslađenog kašičicom meda, pola sata posle jela.
Umirite nerve
- 50 g matičnjaka - 50 g listova nane - 50 g cvetova kamilice - 50 g cvasti hmelja - 50 g korena odoljena Kašiku mešavine poparite sa dva decilitra vode i odmah poklopite. Posle tri sata procedite i popijte posle večere. SAVET PLUS: S obzirom na to da čaj nije prijatnog ukusa, zasladite ga kašičicom meda.
Angina pektoris
- 25 g matičnjaka - 25 g rutvice - 25 g majčine dušice - 25 g metvice (sitna nana) - 2 kašičice bagremovog meda Sa pola litra hladne vode, uveče prelijte tri kašike mešavine i poklopite. U poklopljenom sudu, ujutru, zagrevajte na tihoj vatri i, kad provri, kuvajte tri minuta. Kad se ohladi procedite, zasladite sa dve kašičice bagremovog meda i popijte tokom dana umesto vode.
Idi, idi nesanice
- 30 g matičnjaka - 30 g odoljena - 30 g cvasti hmelja - 5 g gorke deteline - 5 g ruzmarina Litrom ključale vode prelijte četiri kašike mešavine i poklopite. Posle dva sata procedite, zasladite medom i popijte po čašu čaja ujutru i uveče.
Da trudnice ne povraćaju
- kašika matičnjaka - decilitar vode Matičnjak prelijte proključalom vodom, odmah poklopite i posle pola sata procedite. Uzimajte po kašiku toplog ili hladnog čaja svakog sata.
Oterajte neprijatan zadah
- 30 g matičnjaka - 30 g limunove kore - 30 g pomorandžine kore - litar prepečenice ili vina U prepečenicu ili vino dodajte mešavinu i zatvorite. Posle osam dana (obavezno svakodnevno promućkajte) procedite i uzimajte po kašiku tečnosti pola sata pre jela.
|