Magazin
Ušteda od isključenja je minimalna. Građani moraju da štede struju i tačka. Narode, gasite sijalice, kaže ministar. BEOGRAD - Tumaraćemo u mraku! Nakon isključivanja velikih industrijskih potrošača uštede su minimalne i zato i građani moraju da štede struju! Ukoliko ovo upozorenje građani ne shvate ozbiljno, „sve će otići u k....", rekao je za Kurir ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić. - Građani moraju da štede struju i tačka. Narode, gasite sijalice! Mora da se štedi, inače ode sve u k.... Energetski sistem je na granici i radi iznad svojih mogućnosti. Struja ne može da se uveze, jer niko neće da je proda. Sve zemlje u okruženje su u istoj, ako ne i goroj situaciji - naglasio je ministar.
Ne samo da od restrikcija nema vajde već privreda zbog toga trpi milionske gubitke. - Pre uvođenja restrikcija struje privreda je zbog vanredne situacije dnevno gubila između tri i pet miliona evra. Sa 50 odsto restrikcije struje gubici su se utrostručili i iznose između 10 i 12 miliona evra dnevno jer je do 3.000 preduzeća njima pogođeno. Ukoliko industriji budu uvedena totalna restrikcija struje, gubici će iznositi do 18 miliona evra dnevno - kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije i dodaje da će ti gubici dovesti do kašnjenja plata, pada privrednog rasta, izvoza i plasmana, kao i do manjeg priliva u budžet zbog nižeg prihoda od PDV.
Snežni kolaps najviše će ipak uzdrmati građevinsku industriju, transportni i trgovinski sektor.
- Građevinska industrija, koja zimi radi sa 40 odsto kapaciteta, sada je potpuno stala. Troškovi transporta su dvostruko veći zbog kvarova i transportni poslovi se otkazuju jer ljudi ne žele da rizikuju da ostanu zavejani sa robom. Trgovinski sektor trpi jer su u manjim mestima rafovi prazni - objašnjava Rajić.
Ekonomista Saša Đogović kaže da će vanredna situacija i restrikcije struje dovesti do pada privrednog rasta.
- Privredni rast će u najboljem slučaju biti na nuli, a izvesnije je da će biti negativan. To će dovesti i do pada ino-tražnje, a domaća je slaba. Uslužni sektor je na gubitku, nezaposlenost od 23,7 odsto s kraja prošle godine raste - kaže Đogović i ističe da je bolje što neke firme ne rade jer kad rade, prave gubitke.
|
|
|
|