Magazin
Naši lekari po stručnosti u evropskom vrhu |
Srpsko zdravstvo po kvalitetu usluge nije na poslednjem mestu u Evropi, a po obučenosti lekara smo na samom vrhu, izjavio je jutros ministar zdravlja Zoran Stanković.
"Sigurno je da nismo na poslednjem mestu u Evropi. Ne možemo da kažemo ni da smo na prvom mestu, niti da smo u sredini, možda smo po osposobljenosti ljudi negde u vrhu", kazao je Stanković TV Pink, dodajući da je naše zdravstvo svakako ispred zemalja u regionu.
"Na desetine naših stručnjaka vode evropska i svetska zdravstvena udruženja i to je još jedan od dokaza da naš zdravstveni sistem nije na poslednjem mestu u Evropi", rekao je ministar.
On je, komentarišući nedavno objavljivanje liste Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa (EHCI) za 2012. po kojoj je Srbija rangirana kao poslednja zemlja, kazao da će Sektor Ministarstva zdravlja za međunarodnu saradnju istražiti ono što je u tom izveštaju netačno navedeno, dodavši da u Ministarstvu niko ne zna ko je popunjavao taj upitnik.
"Ne kažemo da je zdravstveni sistem idealan i radićemo na rešavanju problema gde su u pravu", poručio je Stanković.
On je naglasio da se sa ovoliko malo para i malim ličnim primanjima zdravstvenih radnika puno radi i da postoje rezultati.
Stanković je istakao da nije tačno da je srpski zdravstveni sistem kolabirao, već je pokazao da u vreme krize može da odgovori na probleme i obezbedi i najsloženije zahvate.
"Taj izveštaj je pravljen mimo Ministarstva zdravlja i niko o njemu ne zna ništa. Ko je to pisao ne znamo. Tražili smo malo detaljnije obrazloženje zato što u tom izveštaju stoji netačno, na primer, da nema Farmakopeje na našem sajtu Agencije za lekove i lekovita stredstva", kazao je ministar i dodao da samo ta činjenica nosi 10 poena.
Stanković je rekao da je utvrđeno da je istraživanje finansirala farmaceutska industrija "Fajzer" i da je neko iz Ministarstva navodno od 45 pitanja odgovorio samo na 12, kao i da je navodno on sam potpisao izveštaj.
"Nemamo nikakvih informacija da je bilo ko nas nešto tražio kada su u pitanju podaci koji su prezentovani", dodao je on.
Ministar je rekao da je sigurno loše u srpskom zdravstu što oko 50.000 firmi u Srbiji ne plaća zdravstveno osiguranje i da ti dugovi sada iznose oko 840 miliona evra i da postoji trend da budu do milijardu evra.
Ključni problem, prema njegovim rečima, jeste novac, ali nije tačno da je u poslednjih 10 godina u zdravstvo uloženo 15 milijardi evra, već između tri i tri i po milijardi evra.
Direktorka Lekarske komore Srbije Tatjana Radosavljević kazala je TV Pink da je sporni izveštaj radila ekspertska organizacija, a ne zvanično telo Saveta Evrope i da nisu korišheni odgovarajući parametri.
Zamenik direktora Poliklinike Kliničkog centra Srbije Arsen Ristić je kazao da je ta anketa dala podatke koji su plasirani u političke svrhe i da ne odražava pravo stanje zdravstva.
"Naša medicina može u mnogim segmentima da bude bolja ,ali u nekim segmentima imamo vrhunske rezultate", rekao je on.
|
|
|
|