Magazin
Iako mnogi smatraju da je zavarivanje veoma komplikovan i težak posao, mi ćemo dokazati suprotno. Može se reći da je zavarivanje prava kreativnost. Majstor treba da bude veoma dobar u svom poslu kako bi znao da napravi određene predmete od gvožđa ili čelika. Naravno, iskustvo je neophodno i steče se godinama, međutim morate negde da započnete proceduru učenja. U sledećem tekstu ćemo pokazati šta je potrebno od opreme i kako da započnete rad, ili bolje reći probni rad.
Pojam zavarivanja:
Zavarivanje je proces izrade nerazdvojivog spoja određenih materijala uspostavljanjem međuatomskih veza između delova, pri kome se koristi toplotna, mehanička energija i dodatni materijal. Postupci zavarivanja zasnovani su na lokalnom zagrevanju materijala iznad ili do temperature topljenja. Vrši se ili postupkom topljenja ili pritiskom.
Potrebna oprema za proces zavarivanja:
Ukoliko odlučite da postanete dobar zavarivač, potrebno je da posedujete određenu opremu. Preporučujemo Vam da odaberete kvalitetnije materijale i aparat, jer pomoću njih ćete najbolje i obavljati posao. Ukoliko imate dobru opremu i zaštitno odelo moći ćete nesmetano i bezbedno uživati u svom hobiju.
Aparati za zavarivanje su obični transformatori koji transformišu električnu energiju iz elektro mreže u struju za zavarivanje. Za bezbedno zavarivanje je potrebno: aparat za zavarivanje - je kutija u kojoj se nalazi trafo, ručica (klešta) za prihvat elektrode, stega mase koja se pričvršćuje za komad koji se zavaruje. Zatvara strujno kolo između elektrode i predmeta. I elektroda, bez kojeg se ne može. Zaštita je vrlo bitna. Maska će Vam zaštititi oko, rukavice ruke, a odelo celo telo od neprijatnih situacija. Uvek imajte na umu da je zdravlje najbitnije.
Zavarivanje:
Pre nego što započnete tok zavarivanja, smestite aparat na ravnu podlogu (beton) koji će stabilno stojati. Zatim ga uključite u struju i paziti da elektroda i štipaljka mase se slučajno ne dodirnu. Aparat podesiti na oznaku između 90 i 100 A. Štipaljku mase zakačiti na predmet.
Obucite se u zaštitno odelo, navucite rukavice i uzmite masku za zavarivanje. Za početnike preporučujemo da prvo „provere svoje znanje“ na komadu čelika. Prvi korak započinjemo sa zapiranjem elektrode u materijal koji se zavaruje. Ukoliko ne dođe do stvaranja luka ili do zalepljivanja elektrode za predmet, probati ponovo, ali elektrodom stalno kljuckati materijal. Ukoliko dođe do zalepljivanja elektrode, a aparat počne da zuji, otrgnuti elektrodu sa materijala. Elektrodu koja se zalepila zemeniti, a zatim počnite proces iz početka.
Ove radnje su osnov za početnike i služe za upoznavanje procesa zavarivanja.
IZVOR |
|
|
|