Ovo postignuće znači da će se otvoriti nove mogućnosti za lečenje slomljenih kostiju, ili čak da će se cele kosti uzgajati van tela, od ćelija pacijenata.
Naučnici su istraživanje počeli sa matičnim ćelijama dobijenim iz masnog tkiva. Nakon mesec dana, u laboratoriju su dobijene potpuno formirane ljudske kosti, duge desetak centimetara.
Krajem ove godine će biti urađeno i prvo testiranje na pacijentima.
"Postoji potreba za umetno uzgojenim kostima za lečenje povreda. Koristimo trodimenzionalnu strukturu za stvaranje kostiju pravog oblika i geometrije. Možemo uzgajati ove kosti van tela, a onda ih transplantirati pacijentu kada za to dođe vreme. Skeniranjem povrede osiguravamo da implantat bude savršeno uklopljen u okolno tkivo. Nećemo imati problema sa odbacivanjem tkiva, jer ćelije dolaze iz tela pacijenta", kazao je profesor Avinoam Kadouri, šef Naučnog odbora u Bonus BioGroup.
Matične ćelije se dobijaju pomoću liposukcije iz tela pacijenta. Poslije toga se u bioreaktorima razvijaju u koštano tkivo.
Transplantacije kosti ovakve vrste su već urađene na životinjama. Ova tehnika bi eventualno mogla dozvoliti lekarima da zamene celu kost koja je smrskana u nesreći i da vrše rekonstruktivne plastične operacije, prenosi The Telegraph.