OPREZ: Lažni antivirus za Android Fakedefender potpuno blokira Android uređaje
Lažni antivirusni programi su dugi niz godina bili uspešan poslovni model sajber kriminalaca. Zato ne čudi mnogo to što su u eri dominacije smart telefona, posebno onih sa operativnim sistemom Android, kriminalci odlučili da isprobaju recept koji se pokazao uspešnim u slučaju desktop računara i razviju pretnje ove vrste i za Android uređaje.
Stručnjaci Symantec-a otkrili su jedan takav program nazvan Android.Fakedefender, maskiran u fajl pod nazivom SkypeFreeCalls-update.apk. Kada se klikne na fajl program se instalira. Poput srodnih programa za desktop računare, i ovaj obaveštava korisnika uređaja da je otkriveno nekoliko malvera na uređaju. Po istom receptu, od žrtve se traži da registruje aplikaciju, što znači da korisnik treba da plati određenu nadoknadu za uklanjanje navodno otkrivenih pretnji.
I sad nailazi najzanimljiviji deo scenarija: Android.Fakedefender zaključava uređaj kao i svaki ransomware.
Korisnici čiji su uređaji zaraženi u većini slučajeva ne mogu da uklone ovu aplikaciju. Pored toga, lažni antivirus blokira i pokušaje pokretanja drugih aplikacija.
Lažni antivirus menja i podešavanja operativnog sistema. Iz Symantec-a kažu da je u nekim slučajevima onemogućeno fabričko resetovanje pa su korisnici primorani na hard reset uređaja sa određenom kombincijom tastera i/ili povezivanjem uređaja sa računarom da bi se izvelo resetovanje uz pomoć softvera proizvođača.
“Ako imaju sreće, neki korisnici će možda moći da jednostavno deinstaliraju aplikaciju zahvaljujući tome što program puca prilikom pokretanja zbog problema sa kompatibilnošću”, kažu iz Symantec-a.
Stručnjaci smatraju da bi lažni antivirusi mogli postati ozbiljan problem za vlasnike Android uređaja.
Da biste izbegli ovakve probleme, preuzimajte aplikacije samo sa proverenih sajtova, i zaštitite svoj uređaj pouzdanim antivirusnim rešenjem za Android.
A kakve sve probleme mogu da vam naprave lažni antivirusi pogledajte u video klipu koji je objavio Symantec.