Magazin

Početna » Magazin » 2013 » Oktobar » 17

Ostaćete bez daha: Ovo su najbolje fotografije divljine za 2013. godinu
U Prirodnjačkom muzeju u Londonu objavljeni su rezultati takmičenja za najboljeg fotografa divljeg životinjskog sveta i prirode za 2013. godinu (Wildlife Photographer of the Year).

Sveukupni pobednik je južnoafrički fotograf Greg di Toa, koji je snimio fotografiju pod nazivom “Essence of Elephants” (Bit slonova). Izbor nekih od pobedničkih fotografija.

1. Najbolji životinjski portret

Bit slonova

Najbolji fotograf divljeg sveta za 2013. godinu i pobednik u kategoriji životinjskih portreta: “Već godinama pokušavam da 'uhvatim' posebnu energiju koju osećam u njihovom prisustvu.

Ova slika najpribližnije odražava ono što sam želeo da prikažem”. Sliku je snimio pored pojilišta u Rezervatu divljači Severni Tuli iz teretnog kontejnera sakrivenog pod vodom.

2. Najbolji mladi fotograf

Krokodili se popeli mami na glavu



Udajan Rao Pavar (Indija) kampovao je blizu kolonije gavijala (vrsta krokodila) na obali reke Čambal, a pred zoru se prišunjao i sakrio iza stene gde su bili mladunci.

“Čuo sam kako ispuštaju zvuke nalik groktanju”, kaže Udajan. “Ubrzo je do obale doplivala njihova mama da vidi šta rade. Neki od njih su joj se popele na glavu.” Tako je nastala fotografija pod nazivom “Mother’s Little Headful” (Mami se penju i na glavu).

3. "Ponašanje sisara"

Džo Mekdonald sa slikom “Spat” (Ćuška)



Pošto je satima čekao na vrelom suncu u čamcu na reci Tri Brata u brazilskoj močvarnoj oblasti Pantanal, Mekdonald je ugledao ženku jaguara koja se pojavila iz šipražja i sišla na reku da se napije vode. Kada je utolila žeđ, izvalila se na pesku.

Ubrzo potom pojavio se mužjak i prišao ženki koja je ležala u zavodničkoj pozi. Ali, na veliko iznenađenje mužjaka i fotografa, ona je ustala, zarežala, zamahnula šapom i odalamila udvarača, koji je ustuknuo pred njenim oštrim kandžama. Nakon toga par je nestao u šipražju, gde je ljubavna igra nastavljena.

4. "Životinje u svom okruženju"

“Water Bear” (Vodeni medved) autora Pola Saudersa (SAD)



Debeli sloj sala i nozdrve koje se zatvaraju ukazuju na činjenicu da su polarni medvedi u znatnoj meri vodene životinje. Najveći deo vremena provode na podvodnim ledenim grebenovima loveći foke, a mogu da plivaju satima bez pauze.

Sauders se letos čamcem odvezao do Zaliva Hadson (Kanada) i tri dana je lutao pre nego što je ugledao mladu ženku polarnog medveda na podvodnom ledenom grebenu 50-tak kilometara od obale.

5. “Ponašanje ptica”

“Sticky Situation” (Nezgodna situacija) Ajzeka Pretorijusa (Južna Afrika)



Anous tenuirostris, vrsta morske ptice iz porodice čigri, u maju kreće ka kopnu, gde svijaju gnezda. Ali, u vreme njihovog dolaska na sejšelsko ostrvce Kuzin, mreže crvenonogog zlatnog pauka dostižu maksimalnu veličinu. Ženke pauka, koje mogu da narastu do veličine šake prave impresivne mreže koje imaju i do 1,5 metara u prečniku, u kojima se skupljaju sićušni mužjaci.

Niti su veoma čvrste, a mreže su ponekad razapete na šest metara iznad zemlje, preprečujući put slepim miševima i pticama. Čak i ako uspeju da se oslobode iz mreže, krila su im toliko slepljena da ne mogu da lete.

6. “Ponašanje hladnokrvnih životinja”

“Dive Partner” (Partner u ronjenju) Luisa Havijera Sandovala (Meksiko)



Plaže u okolini Kankuna (Poluostrvo Jukatan) tradicionalna su mrestilišta ugrožene zelene kornjače. Zbog širenja turizma, prostor dostupan kornjačama se smanjio. Iako su danas mnoga mrestilišta zaštićena zakonom, postoje i specijalna uzgajališta kornjača kako bi se povećala njihova populacija.

“Kornjače su tako navikle na ljude u vodi da veruju da su oni deo prirodnog okruženja”, kaže Sandoval. Zahvaljujući tome mogao je da upozna pojedinačne primerke, koje je razlikovao po šarama na glavi. “Ova ženka duga jedan metar, koja pase morsku travu, uopšte nije obraćala pažnju na mene, osim što me je nakratko okrznula pogledom”, kaže on.

7. “Kreativne vizije”

“Snow Moment” (Snežni trenutak) Jaspera Dusta (Holandija)



Dok je snimao čuvene japanske makaki majmune u okolini vrelih izvora Džigokudani, Dust je bio opčinjen nadrealnim efektima koje stvaraju hladna vazdušna strujanja. Kad je pao sneg, rezultat je bio hipnotizujući: uskovitlana para i vrtlog pahuljica oko majmuna koji su se grejali u vodi kreirali su nestvaran prizor.

8. “Pejzaži divljine”

“Cauldron” (Kotao) Sergeja Gorškova (Rusija)



Ploski Tolbačik - jedan od dva vukana na vulkanskom platou Tolbačik u središtu Kamčatke - ponovo je počeo da izbacuje lavu 29. novembra 2012. “Bio sam tamo više puta, ali od poslednje erupcije je prošlo 36 godina”, kaže on. Vulkanu je mogao da priđe samo helikopterom, ali pošto je bilo izuzetno hladno (minus 40 stepeni Celzijusa), morao je da sačeka da temperatura dovoljno poraste da letelica može da uzleti.

Dok je leteo prema vulkanu, oblak pepela, dima i pare bio je tako gust da nije mogao da vidi krater, ali onda je dunuo jak vetar, rasterao oblake i razotkrio 200 metara visoku fontanu lave koja se izlivala iz kratera.

9. Dobitnik nagrade “Erik Hosking”

“Flight Path” (Putanja leta) Konora Stefanisona (Kanada)



Ova ženka velike severnoameričke prugaste sove (Strix varia) živela je na teritoriji blizu Stefanisonove kuće u Barnabiju (Britanska Kolumbija). On ju je pratio neko vreme, upoznavao putanje njenog leta sve dok nije prikupio dovoljno informacija da bi znao kada da napravi snimak. “Želeo sam da zabeležim i zapadni crveni kedar i paprat karakterističnu za ovu pacifičku kišnu šumu”, kaže on.

Stefanison je postavio kameru pored jednog od sovinih omiljenih mesta za sedenje, stavio mrtvog miša na platformu iznad kamere i sačekao da se sova obruši na njega. “Zgrabila je miša, vratila se na granu i počela da doziva partnera. To je jedan od najuzbudljivijih zovova u divljini.”

10. Dobitnik nagrade “Erik Hosking”

“Lucky Pounce” (Radosni poskok) Konora Stefanisona (Kanada)



“Iščekivanje skoka bilo je najteži deo posla”, kaže Stevanison, koji je snimio fotografiju u nacionalnom parku “Jeloustoun” u Vajomingu. “Njegova” lisica se pojavila poslednjeg dana njegovog boravka u parku.

Bila je toliko zaokupljena lovom da je Stefanison imao dovoljno vremena da izađe iz kola i sakrije se iza jedne stene. Lisica je špartala preko površine obrasle travom, a onda je počela da zuri u jedno parče zemlje. Kad je poskočila Stivenson je škljocnuo, a lisica je ulovila miša.

IZVOR


Bosankaaa
17.10.2013
2561
glasova: 6





Samo registrovani korisnici mogu upisivati komentare.
[ Registruj Se | Uloguj se ]

PROČITAJTE I...
Misteriozna masa motrila je na krevetac: Kada je ugledao ovaj prizor na kameri, ...
Nećete verovati kako danas izgleda jeziva devojčica iz Kruga! (VIDEO)
Da li ste znali da najpoželjniji holivudski muškarci imaju slovenske krvi?
Šta je paraliza sna
ŠOKANTNO! Predozirali se pred detetom
Đoković: To je Gael, kriv sam, ali i u finalu!
Kinezi spremaju bogatu ponudu za Mourinha!?
Sevilla 'četvorkom' osigurala finale s Barcelonom
ZenFone Max - Asusov smartphone sa 5.000 mAh baterijom
Napokon: otkrivena "druga" Zemlja


PORUKICE


NOVO NA FORUMU
Vasa konekcija speedtest.net
MolderFBI u Internet konekcije i klijenti
Moj sajt
smitke u Moj Sajt
Turizam
smitke u Turizam
Koji auto vozis?
smitke u Automobili