Znanstvenici otkrili pravi ‘izgubljeni svijet’ novih morskih vrsta ispod vječnog antarktičkog leda.
Znanstvenici su ovo zadivljujuće otkriće ostvarili koristeći bespilotnu podmornicu, kako bi istražili dubine grebena East Scotia, koji je prožet hidrotermalnim otvorima na dnu koji izbacuju tekući dim temperature do 382 stupnja Celzija.
Organizmi su pronađeni na dubini od gotovo 2.400 metara ispod površine mora i svi su uglavnom bijele boje zbog nedostatka sunčeva svijetla. Među njima su nove vrste rakova, hobotnica i zvjezdača.
Za 99,99% posto živih bića na svijetu, sunčeva svjetlost je izvor života. Ona daje energiju za rast biljaka koje pak omogućuju život životinjama. Da nestane Sunca, gotovo sve biljke i životinje bi uginule za nekoliko tjedana. Nestala bi i većina dubokomorskih organizama.
Međutim život oko dubokomorskih erupcijskih kanala nastavio bi se, jer on ne ovisi o sunčevoj energiji već o kemijskoj energiji iz dubine Zemlje koje ispuštaju termalni izvori. Tako dugo dok voda bogata mineralima poput sumporovodika izbija iz erupcijskih kanala, životinjski svijet može preživjeti bez sunčeve energije.
Zanimljivo, morske životinje otkrivene u ostalim dubokomorskim erupcijskim kanalima jednostavno nisu bile tamo rekao je rekao je voditelj istraživanja, profesor Alex Rogers s odjela zoologije sveučilišta Oxford napominjući važnost razumijevanja i očuvanja ovih novonastalih ekosustava.