Analitičari u budućnosti "videli" i trodimenzinonalno štampanje, preko veštačko unapređenje moždanih funkcija i kloniranje ljudi. PARIZ - Javni ogranak američke Centralne obaveštajne agencije (CIA), sa ambicijom da predviđa budućnost, svake pete godine zamišlja kako će izgledati svet za dve decenije, a u poslednjem nacrtu je prognozirao prilično mračnu budućnost dezintegrisanog i nestabilnog "postameričkog" sveta, gde je jedino pozitivna saradnja između Kine i SAD, pre svega na tehnološkom planu.
Kako prenosi francuski list Mond (Le Monde), prva skica najnovijih predviđanja Nacionalnog obaveštajnog saveta (NIC), pod naslovom "Globalni trendovi 2030. godine", već kruži po istraživačkim institutima u Vašingtonu, a biće objavljena odmah nakon novembarskih izbora.
U tom nacrtu se najavljuju tehničke revolucije koje bi mogle da transformišu međunarodne odnose, od generalizovanja genetski modifikovanih organizama do futurističkog trodimenzinonalnog štampanja, preko veštačkog unapređenja moždanih funkcija i kloniranja ljudi.
Uzevši u obzir kritike na račun svojih prethodnih izveštaja, NIC je ovoga puta svojim dokumentom obuhvatio i evolutivni karakter američke sile u svetu u tranziciji.
U narednih 20 godina, NIC predviđa velike i gotovo izvesne tendencije koje će strukturirati međunarodni sistem, a to su individualno oslobađanje, demografija, širenje moći, problemi vezani za snabdevanje energijom, vodom i hranom.
Uticaj tih konstanti, zaključuje javni ogranak CIA u svom nacrtu, menjaju ključne varijabile, među kojima su svetska ekonomija i upravljanje, oružani sukobi, tehnologija i, što je od presudnog značaja, uloga SAD, a ta dinamika omogućuje da se za 2030. godinu postave tri moguća scenarija: nazadovanje, dezintegracija i saradnja.
Kako i sami autori skice to priznaju, scenario koji podrazumeva dezintegraciju ima najviše izgleda da se ostvari, pošto, kako objašnjavaju, neujednačen privredni rast pravi novu podelu karata moći, pa Zapad slabi u korist Azije, dok nestabilnost tržišta i klimatske promene ugrožavaju svetsku stabilnost.
U tom "dezintegrisanom" svetu, uočiće se generalizovano odsustvo političke volje za rešavanje svetskih problema, čime će se marginalizovati multilateralne organizacije i naglasiti opasnost od međudržavnih sukoba, zbog čega će svet stalno biti "na ivici ponora", navodi "Mond".
Ništa optimističniji, scenario koji podrazumeva "nazadovanje" predviđa povratak na sliku sveta "pre Amerikanaca", to jest na nestabilnost kakva je obeležila prvu polovinu 20. veka, pošto SAD, do guše u budžetskim problemima, više neće biti kadre da se projektuju na međunarodnoj sceni.
Iako će zemlje koje izbijaju na površinu američko povlačenje toplo pozdraviti, to povlačenje će, upozorava NIC, brzo postati izvor neuravnoteženosti, jer će tenzije u Aziji i na Bliskom istoku nakon toga brzo prerasti u otvorene sukobe, u kontekstu svetske ekonomske stagnacije.
Jedini pozitivan od tri scenarija prve skice "Globalnih trendova 2030. godine", čiji irealni karakter "bode oči", zasnovan je na "saradnji" između Kine i SAD, pre svega na tehnološkom planu, koja će otvoriti novo "zlatno doba" međunarodnih odnosa, kao simbol rađanja bratskog sveta na čelu sa dvema silama. Držimo, dakle, čvrsto palčeve da nas za dve decenije sačeka ovaj treći scenario, poručuje francuski list.
IZVOR |