Magazin
Punićemo telefone za 5 sekundi! |
Uređaji koje nazivaju "mikrosuperkondenzatori bazirani na grafenu" mogu se puniti i prazniti od nekoliko stotina do hiljadu puta brže od standardnih baterija. Naučnici kažu da će ova tehnologija dovesti ne samo do bržeg punjenja, već i do drastičnog smanjivanja različitih uređaja Ričard Kener, profesor hemije na Univerzitetu UCLA, i njegov postdiplomac Maher El Kadi izumeli su novi radikalni tip baterije koja može da se puni za samo nekoliko sekundi.
Uređaji koje nazivaju “mikrosuperkondenzatori bazirani na grafenu” mogu se puniti i prazniti od nekoliko stotina do hiljadu puta brže od standardnih baterija. Naučnici kažu da će ova tehnologija dovesti ne samo do bržeg punjenja, već i do drastičnog smanjivanja različitih uređaja.
Za proizvodnju mikrosuperkondenzatora naučnici su da koriste list ugljika pod nazivom grafen debljine od samo jednog atoma, a za izradu novih baterija na jednostavan način poslužili su se standardnim DVD rezačem.
- Tradicionalne metode izrade mikrosuperkondenzatora uključuju osetljive litografske tehnike koje stvaraju velike teškoće u isplativoj izradi uređaja, čime limitiraju svoju ekonomsku opravdanost – kaže El Kadi.
- Umesto toga mi smo koristili DVD rezač koji može da proizvodi mikrosuperkondenzatore u velikim količinama uz delić troškova tradicionalnih metoda. Korišćenjem te tehnike bili smo u mogućnosti da napravimo više od 100 mikrosuperkondenzatora na jednom disku za manje od 30 minuta koristeći jeftine materijale – rekao je El Kadi. Kažu da ljudi ovu tehnologiju mogu čak primenjivati i kod kuće, a jedine stvari koje su im potrebne su DVD rezač i grafitni oksid rastvoren u vodi koji je komercijalno dostupan po niskoj ceni.
Rezač svojim laserom redukuje grafitni oksid na čisti grafen, koji se potom skida s diska i postavlja na fleksibilnu podlogu i seče na delove koji postaju elektrode, nakon čega sledi završni korak, spajanje dve elektrode slojem elektrolita u sredini.
Veruju da će uskoro biti u prilici da sarađuju sa proizvođačima elektronskih uređaja.
- Sada tražimo partnere u industriji koji će nam pomoći u masovnoj proizvodnji naših mikrosuperkondenzatora – kaže Kener.
IZVOR |
|
|
|