Glavni sastojak kolača i ostalih poslastica jeste šećer, namirnica bez koje se praznična trpeza ne može ni zamisliti. Međutim, kvalitete šećera, ali i posledice koje mogu nastati usled njegove prevelike upotrebe, lepo je opisao dr Teri Vilard u kanadskom časopisu "Zdravo i prirodno"
Navika nove generacije
Šećer predstavlja noviji fenomen. Počeo je da se koristi kao vojni "lek" 1812. u Napoleonovoj vojsci. Bio je jak izvor energije. Dugo vremena nakon toga, šećer se koristi kao specijalna medicina, da bi tek krajem veka postao naminica.
Prosečna upotreba šećera u svetu 1920. bila je četiri kilograma, da bi danas ta cifra porasla na 50-60 kilograma po osobi godišnje. Zbog ovoga, naš organizam još ima potrebu da se prilagodi ovolikoj količini šećera. Prvi razlozi upotrebe veće količine šećera u Evropi bili su nepostojanje dobrog grejanja i želja za poslasticama. Šećer je bio najbrži i najbolji način za brzo sticanje viška kilograma a time i dodatne energije.
Skriveni otrov Danas, Amerikanci, kaže dr Vilard, koriste u proseku i više od 55 kilograma šećera godišnje, što predstavlja zaista veliku količinu. Najveći razlozi za unošenje ovolike količine šećera jesu soft pića. Samo u 200 grama koka-kole ima skoro 13 kafenih kašika šećera. Upotreba ovakvih vrsta pića širi se i na ostale delove sveta i tesno je povezana sa čestim oboljenjima - dijabetesom, gojaznošću, bolestima usta, trombozom i smanjenjem šećera u krvi (hipoglikemija).
Doktor Teri Vilard poriče tvrdnju da je šećer krajnje zlo, mada tvrdi da njegova prevelika upotreba dovodi do negativnih posledica. Njegov stav, kao i stav velikog broja drugih stručnjaka jeste da šećer, u nešto većim količinama, treba da se koristi samo do 12 puta godišnje, i to u vreme praznika, festivala, rođendana i slično. Zavisnici od šećera treba da se tretiraju isto kao i alkoholičari. Ako osoba upotrebljava alkohol više od četiri puta nedeljno, smatra se zavisnikom, ali ako se alkohol konzumira dnevno, ta je osoba alkoholičar. Isto je i sa šećerom. Alkohol i šećer treba tretirati kao lek i upotrebljavati ih u ograničenim količinama.
Glukoza, prosta forma šećera, reguliše se u krvnim sudovima insulinom, koji je neophodan kako bi ćelije apsorbovale glukozu. Međutim,u slučaju da je proizvodnja insulina suviše česta i prevelika, dolazi do hipoglikemije, a ukoliko je proizvodnja insulina nedovoljna, dolazi do dijabetesa. Prečesta i prevelika upotreba šećera može prouzrokovati smetnje u proizvodnji insulina, često počevši sa hipoglikemijom i završavajući dijabetesom. Jedan od prvih znakova dijabetesa jeste jak umor u popodnevnim časovima, od 14-18 časova.
Prirodni lekovi Pravilna ishrana i lekovito bilje jesu načini prevazilaženja problema sa šećerom. Na klinici dr Vilarda koriste se, u tu svrhu, jedna lekovita biljka i jedna pečurka. Biljka Oplopanax horridum smanjuje potrebu za slatkišima i prekomernim unošenjem hrane.Koristi se za lečenje hipoglikemije i početnog dijabetesa kod odraslih.Takođe je uspešno umirujuće sredstvo. Pošto spada u porodicu ginsenga, ima pretežno ista svojstva pa smanjuje kašalj i smekšava očvrsle bronhijalne mišiće koji nastaju kao posledica jakih prehlada. Može se koristiti i kao lek za artritis.
"Reishi" pečurka koja reguliše metabolizovanje šećera, smanjuje holesterol u krvi i pritisak i jača srce. Takođe, reguliše nervni sistem delujući smirujuće i sprečavajući nesanicu. Jedno je od najboljih lekovitih sredstava koja se koriste za lečenje astme, alergije i autoimunih oboljenja - rak, hronični zamor i slično.
Pravilna ishrana Rešavanje problema sa šećerom postiže se striktnim dijetama.
-Ne upotrebljavaju se šećer, med, slatkiši, slatki sirupi ili bilo koja vrsta zaslađivača, uključujući tu i sintetičke zaslađivače.
-Iz ishrane se izbacuju peciva -izuzev dve šnite hleba na dan.
-Ne upotrebljava se ni sušeno voće - osim ako je ono namočeno tokom noći ili dinstano.
-Smanjuje se upotreba banana, krompira i testenina.
-Svi voćni đusevi se razblažuju sa istom količinom vode.
-Koristi se minimalna količina hrane sa konzervansima. -Smanjuje se upotreba soli.
-Alkohol se pije najviše dva puta nedeljno.
-Pije se crni čaj - dve šolje nadan.
-Ograničava se količina kafe dve šolje na dan.
-Voćni đus ili voće jede se pola sata pre doručka.
IZVOR |