Magazin

Početna » Magazin » 2012 » Februar » 13

Srpska kuhinja osvaja svet!
Specijaliteti iz naše kuhinje veliki su hit u svim krajevima planete - čak do Azije i Južne Amerike.
Da se stranci oduševljavaju našom hranom kada posete Srbiju, odavno je poznato. Ali, da naša kuhinja i kulinarske đakonije specifične ovom podneblju imaju odličnu prođu i u drugim krajevima sveta, na prvi pogled može da deluje čudno.
Ipak, sarma, škembići, jagnjetina na ražnju, urmašice, šopska salata, čorbast pasulj, rolovane suve šljive i drugi srpski „praznici za stomak i dušu” veliki su hit širom planete. Čak do Azije i Južne Amerike. Predstavljamo vam neke od restorana čiji vlasnici su slavu srpske hrane preneli širom sveta.

„Kafana”, Njujork (SAD)
Ako o vama pišu vodeći njujorški mediji, slobodno možete reći da ste uspeli u poslu! A upravo tako je s kafanom klasičnog srpskog naziva - „Kafana”. Ovo mesto uređeno je baš u tom stilu, dominiraju natpisi na ćirilici, naši narodni dezeni, kao i meni koji se i očekuje u jednoj kafani: domaća supa, gibanica, šopska salata, pečene paprike, karađorđeva, prebranac, ćevapi, čorbast pasulj s dimljenim rebarcima, rolovane suve šljive i džigerica, mešano meso, kajmak, reform torta... Nije ni čudo što je ovo mesto, između ostalih, ugostilo i takve veličine kakve su srpski teniseri, na čelu sa svetskim brojem jedan - Novakom Đokovićem!

„Beograd”, Bogota (Kolumbija)
Kada vas novinari „Njujork tajsma” pronađu usred Kolumbije i među ostalim restoranima koje su posetili u Bogoti napišu hvalospev i o vašem restoranu, onda ste uboli premiju! A upravo to se desilo s restoranom „Beograd”, vlasnice Katarine Marković, koja je kao izbeglica iz ovih, tada ratom zahvaćenih područja, sidro spustila na drugom kraju sveta. Od svih jela novinarima je za nepce zapela karađorđeva šnicla, za koju je domaćica morala da im objasni da je ime dobila po „narodnom junaku s velikim brkovima”.

„Taurunum”, Santjago de Čile (Čile)
Ako vam se desi da ste tokom šetnje Santjago de Čileom pali s nogu, odmorite u - Zemunu! Preciznije, u kafeu „Taurunum”, koji je relativno mali, ali odlično posećen. Iako nije u pitanju klasičan restoran, već kombinacija kafea i snek-bara, jedina veza sa Srbijom je ime objekta, jer su jela prvenstveno testenine i pirinač, uz odlične deserte.

„La Koliba”, Beč (Austrija)
U Beču, glavnom gradu Austrije, jedna od najpopularnijih meta je „La Koliba”, srpski restoran u kojem se, po sistemu švedskog stola, za samo 9,90 evra gosti mogu poslužiti našim specijalitetima kao što su čorbe, svadbarski kupus, sarma, prebranac, proja, sir i kajmak, pljeskavica, ćevapi, baklava, palačinke... Jela se služe u posuđu od grnčarije.

„Mediterraneo”, Melburn (Australija)
Ovaj srpski restoran je dobio plaketu Udruženja restoratera i ugostitelja Viktorije, kao mesto koje priprema najbolje odreske u čitavom Melburnu. Kuhinja je bazirana na kombinaciji mediteranske i tradicionalne srpske. Kuvar je iz Zemuna, a na meniju se od naših specijaliteta, između ostalih, nalaze ćevapčići, pljeskavica, mešano meso, šopska salata, baklava...

„Balkan Haus”, Vijentijan (Laos)
Bračni par, muž iz Crne Gore i žena iz Srbije, oduševili su ne samo lokalno stanovništvo već i turiste koji u sve većem broju posećuju ovaj deo sveta. Srpski specijaliteti po ceni od pet do 15 dolara pravi su megahit, a na meniju se pored standardnih jela, kao što su sarma, ćevapi, musaka i druga, nalaze i pečene paprike u ulju, ajvar, domaći hleb... Stranci su ovo iskustvo po brojnim forumima opisali kao - nezaboravno.

„Balkan Haus”, Edmonds (Kanada)
Kada u gradu poznatom po luksuznim restoranima morate unapred da rezervišete mesto u jednom koji je uređen kao lovačka brvnara, jasno je da je u pitanju nešto posebno. A u restoranu „Balkan Haus”, poznatom po odličnoj srpskoj kuhinji, to je i slučaj. Ćevapi u lepinji, ražnjići, dimnjena vešalica, pljeskavica, mućkalica, mešano meso, karađorđeva šnicla i ostali naši specijaliteti često su „začinjeni” živim svirkama.

„Balkan’s Restaurant”, Ho Ši Min (Vijetnam)
Da balkanski specijaliteti imaju prođu i u kulinarskim metropolama kao što je nekadašnji Sajgon, danas Ho Ši Min, najbolji dokaz su ćevapi u somunu, koji su pravi hit u tom gradu. Pravi livanjski sir usred Indokine, urmašice, škembići, ražnjići tek su deo ponude, koja je obogaćena i najpopularnijim lokalnim specijalitetom - kobrom na žaru. Ipak, najbolji mamac za goste je jagnjetina s ražnja, koje se vrti ispred restorana.

„Two Brothers”, Milvoki (SAD)
Ako za vaše ćevape, prasetinu i jagnjetinu gosti kažu da su „hrana za dušu”, onda ste ih pogodili u žicu! A još ako su ti i drugi srpski specijaliteti pogodak van naše zemlje, onda ste napravili još veći uspeh! To je pošlo za rukom Vasi Dragićeviću, čiji restoran „Two Brothers” (Dva brata) zbog kombinacije američkih i naših specijaliteta stalno dobija odlične kritike. Na meniju su, naravno, i drugi srpski specijaliteti kao sarma, burek, ražnjići, pljeskavica, palačinke na srpski način... ali i naša vina. Većina jela košta manje od 15, a najskuplja su 25 dolara.


lukacar95bre
12.02.2012
680
glasova: 2





Samo registrovani korisnici mogu upisivati komentare.
[ Registruj Se | Uloguj se ]

PROČITAJTE I...
Misteriozna masa motrila je na krevetac: Kada je ugledao ovaj prizor na kameri, ...
Nećete verovati kako danas izgleda jeziva devojčica iz Kruga! (VIDEO)
Da li ste znali da najpoželjniji holivudski muškarci imaju slovenske krvi?
Šta je paraliza sna
ŠOKANTNO! Predozirali se pred detetom
Đoković: To je Gael, kriv sam, ali i u finalu!
Kinezi spremaju bogatu ponudu za Mourinha!?
Sevilla 'četvorkom' osigurala finale s Barcelonom
ZenFone Max - Asusov smartphone sa 5.000 mAh baterijom
Napokon: otkrivena "druga" Zemlja


PORUKICE


NOVO NA FORUMU
Vasa konekcija speedtest.net
MolderFBI u Internet konekcije i klijenti
Moj sajt
smitke u Moj Sajt
Turizam
smitke u Turizam
Koji auto vozis?
smitke u Automobili