Zakon koji je trebalo da natera građane Južne Koreje da koriste prava imena na internetu konačno je oboren na Ustavnom sudu te zemlje.
Sudijsko veće je odbranilo pravo na anonimnost i nadimke na mreži pozivajući se na slobodu govora i demokratiju, pa je odbacilo zakon koji je uveden još 2007. godine u sklopu vladinog projekta za borbu protiv internet-nasilnika i širenja lažnih informacija.
Sudije su rekle da su od tada mnogi korisnici mreže prešli na zapadnjačke sajtove na kojima je upotreba nadimaka uobičajena, pa zakon škodi i domaćim kompanijama.
"Sistem pravih imena na internetu" obavezivao je da se na svim informativnim portalima u zemlji koji imaju više od 100.000 poseta dnevno komentari na vesti ostavljaju pod pravim imenom. Kao potvrda identiteta korišćen je matični broj garđana.
Projekat je trebalo da olakša borbu protiv mnogih fabrikovanih seks skandala i objavljivanja lažnih informacija o privatnom životu običnih ljudi i poznatih ličnosti.
Ipak, iako je bilo i nekoliko pokušaja samoubistava zbog laži objavljenih na sajtovima, Ustavni sud je jednoglasno doneo odluku i istakao da je zakon obeshrabrivao javnost da kritikuje uticajne ljude.
"Anonimnost i pseudonimi omogućavaju običnom narodu da izrazi kritike na račun mišljenja većine i da zbog toga ne snosi posledice. Iako postoje i sporedni efekti anonimnosti na internetu, ona bi trebalo da bude čvrsto odbranjena ustavnim sredstvima", navodi se u odluci suda.
Inače, pre nekoliko meseci u Kini su organi kontrole interneta naredili društvenim mrežama u toj zemlji da se "pobrinu da svi korisnici svoje naloge registruju pod pravim imenima".