Magazin

Početna » Magazin » 2011 » Decembar » 28

Važnost testosterona za muškarce
Kada je reč o uticaju hormona na zdravlje, više nisu samo žene u žiži interesovanja stručnjaka. Zahvaljujući savremenim trendovima u medicini, briga o zdravlju muškaraca, koja umnogome zavisi od uticaja muškog polnog hormona testosterona, dobija sve više na značaju. Stoga, stručnjaci različitih specijalnosti u središte pažnje stavljaju muškarca i njegov najznačajniji polni hormon - testosteron. Šta u stvari suštinski ovaj hormon znači, objašnjava endokrinolog prof. dr Svetlana Vujović iz Instituta za endokrinologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.

- Metaforički rečeno testosteron je istovremeno kralj hormona i hormon kraljeva. Izuzetno je važan u domenu seksualnosti, ali i u celokupnom psihofizičkom zdravlju. Pod njegovim uticajem muškarac se oseća jakim, snažnim, samouverenim, a i srce radi kako valja. Ovo su neke od karakteristika kada je nivo testosterona optimalan. Ali, to je do 30 godine. Posle toga stanje se polako menja, jer nivo testosterona godišnje opada za jedan procenat.

Da li ovo pravilo važi za sve?

- Naravno, to nije univerzalno pravilo, jer postoje izuzeci među muškarcima koji i u poznim godinama imaju dovoljno testosterona. Ali, da bi znao šta mu se dešava, ukoliko ima tegoba u ma kom smislu, muškarac sa 50 godina i više trebalo bi pregledom da proveri količinu testosterona. Ovo je veoma važno jer procene ukazuju da u Srbiji oko 170 hiljada muškaraca pati od manjka testosterona. Muški hipogonadizam, odnosno posledično stanje nastalo usled manjka ili nedostatka ovog hormona nastaje postepeno i nije bolno. Ali, zato, značajno utiče na zdravlje, jer polni hormoni deluju na srce, mozak, kosti, polne žlezde...

Po čemu muškarac može da prepozna da mu se nešto neubičajeno dešava?

- Da se nešto neuobičajeno dešava muškarac može da prepozna po određenim simptomima koji ranije nisu bili nešto posebno primetni. Umor, malaksalost, poremećen san često sa košmarima, blago preznojavanje, porast telesne težine bez nekog posebnog razloga, samo su neki od simptoma. Istovremeno, više od 50 odsto problema u seksualnoj sferi dobrim delom uzrokovani su manjkom testosterona. Ali, i brojna organska oboljenja, kao što je, recimo, oboljenje srca. Primera radi, pregledom krvnih sudova penisa može da se ustanovi u kakvom je stanju srce. Ovo bi trebalo da znaju muškarci stariji od 45 godina i blagovremeno dođu na pregled.
TESTOSTERON UMESTO NITROGLICERINA Nova istraživanja pokazuju da je u trenutku infarkta niska koncentracija testosterona a visoka estradiola, zbog čega bi terapija testosteronom, koji bi se stavio ispod jezika, imala isti efekat kao nitroglicerin. Ovo samo ukazuje na ogroman značaj testosterona na nivou krvnih sudova, jer je ustanovljeno da nizak nivo testosterona povećava masnoće u krvi. A testosteronskom terapijom nadoknađuje se samo onoliko testosterona koliko nedostaje. Vremensko ograničenje u terapiji ne postoji već se vrše kontrole na šest meseci i tada odlučuje kako dalje, objašnjava dr Vujović.

Da li nizak nivo testosterona utiče na pojavu još nekih bolesti?

- Nizak nivo ili nedostatak testosterona utiče i na pojavu dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma, što su pokazala ispitivanja muškaraca od 42. do 60 godina. Bolest obično počinje postepeno i napreduje lagano, bez ikakvih simptoma - godinama. A kad bolest već uznapreduje, javlja se prekomerna žeđ, pojačano mokrenje, umor, zamagljen vid i gubitak težine. Dolazi i do teških promena na desnima, pogoršava se vid, a javlja se i svrab po koži, impotencija i neobični osećaj u ekstremitetima, odnosno trnci i žarenje.

Koliko muškarci znaju da su ovako ozbiljna zdravstvena stanja posledica nedovoljne količine testosterona?

- Uglavnom ne znaju, pa bolesti i ne vezuju za testosteron. Kod lekara dolaze onda kada im opadne seksualna funkcija, koja se i dešava zbog pada nivoa testosterona. To je ujedno i glavni razlog za dolazak muškaraca kod lekara. Za muškarce ovakva situacija može biti ozbiljan problem, koji vodi u depresiju i gubitak vitalnosti. Ako se ustanovi da je nastala depresija zbog nedostatka testosterona, bolest se ne leči antidepresivima, već testosteronskom terapijom. Na ovaj način uspostavlja se hormonalna ravnoteža i bolje raspoloženje. Takvi pacijenti postaju opet dinamični, druželjubivi i bolje se osećaju. Ovo je važno da se zna jer hormonski pad nije uvek karakterističan samo za muškarce iz druge polovine životne dobi. U svetu ima čak petnaest odsto muškaraca koji se sa ovim problemom sreću već posle 40. godine. Važno je i da kažem da je u Srbiji osnovano „Srpsko udruženje za proces starenja muškaraca“ koje se bavi popravljanjem kvaliteta života muškaraca posle 50. godine. O tome će se na najozbiljniji način govoriti na Evropskom kongresu o menopauzi i involutivnom hipoandrogeizmu, koji će 2014. godine biti održan u Beogradu, a interesovanje već sada pokazao je veliki broj stručnjaka iz sveta.


_Sweeper_
28.12.2011
546
glasova: 0





Samo registrovani korisnici mogu upisivati komentare.
[ Registruj Se | Uloguj se ]

PROČITAJTE I...
Misteriozna masa motrila je na krevetac: Kada je ugledao ovaj prizor na kameri, ...
Nećete verovati kako danas izgleda jeziva devojčica iz Kruga! (VIDEO)
Da li ste znali da najpoželjniji holivudski muškarci imaju slovenske krvi?
Šta je paraliza sna
ŠOKANTNO! Predozirali se pred detetom
Đoković: To je Gael, kriv sam, ali i u finalu!
Kinezi spremaju bogatu ponudu za Mourinha!?
Sevilla 'četvorkom' osigurala finale s Barcelonom
ZenFone Max - Asusov smartphone sa 5.000 mAh baterijom
Napokon: otkrivena "druga" Zemlja


PORUKICE


NOVO NA FORUMU
Vasa konekcija speedtest.net
MolderFBI u Internet konekcije i klijenti
Moj sajt
smitke u Moj Sajt
Turizam
smitke u Turizam
Koji auto vozis?
smitke u Automobili