Magazin
Svi govore i pišu o dijetama i zdravom mršavljenju. Međutim, ima i onih koji bi da se ugoje. Ovo je tekst za njih.
Pothranjenost ili mršavost je stanje koje se javlja ukoliko ishrana ne obezbeđuje dovoljne količine energetskih materija, odnosno organizam gladuje. Dijetoterapija treba da bude individualno propisana, prilagođena uzroku i stepenu ishranjenosti.
Ishrana treba da bude hiperenergetska, hiperproteinska, bogata ugljenim hidratima, mineralima i vitaminima, sa umerenim sadržajem masti. Po ptrebi, upotrebljavaju se dijetetski suplementi, savetuje za "Potrošač" nutricionista Ljubiša Knežević.
Kod blage mršavosti preporučuje se uravnotežena ishrana sa češćim i manjim obrocima, uz upotrebu blagih biljnih začina jer popravljaju ukus i pojačavaju lučenje digestivnih sokova i stimulišu apetit.
Posebno se preporučuje upotreba namirnica veće energetske gustine, kao što su sokovi, suvo koštunjavo voće, kao i hiperenergetski napici.
Preporuke kod unosa masti su od 20 do 35 odsto., ugljenih hidrata oko 45 odsto, proteina 10 do 30 odsto.
Povećanje energetske vrednosti oborka mora da bude postepeno i ne bi trebalo da prelazi pet odsto od normalne energetske vrednosti.
Prednost treba dati belom i polubelom brašnu zbog manjeg sadržaja vlakana. Kada su u pitanju meso i riba poželjno je u početku jesti posnije vrste, uz izbegavanje prženja i pohovanja. Koristiti mleko i mlečne proizvode sa većim procentom mlečne masti.
Namirnice treba podeliti u pet obroka i dve užine. Bitno je posle obroka odmoriti bar jedan sat, a od toga da 20 minuta bude ležanje.
Unos energije mora biti veći od količine koja se troši, od 500 do 1.000 kilokalorija više nego što se troši dnevno.
Kada se popravi stanje organizma, uvode se lakše fizičke vežbe jer se time jača mišićna i koštana masa, a apetit je veći.
IZVOR |
|
|
|