Fer podela: Spremanje u kući obaveza je lepšeg pola u 71 odsto slučajeva, pranje u 80 odsto, a kuvanje u 60 odsto. Na nejaka muška pleća padaju sitnije popravke, zamene sijalica, odlazak u prodavnice... Nekada se znao „red": muškarci su išli u lov, žene su rađale i održavale pećinu. Čak i kada se sa lova prešlo na trgovinu i poljoprivredu, a iz pećina u nešto komfornije stambene jedinice, situacija se nije mnogo promenila. Žene i dalje rade sve poslove u kući, a osim toga moraju i da zarađuju. Najnovija istraživanja o vrednovanju ženskog rada pokazuju da su žene plaćene daleko manje od muškaraca, što i nije neka nova vest, ali svakako je iznenađenje da bi samo za poslove koje obavljaju kod kuće mogle da zarade najmanje jednu mesečnu platu!
Ravnopravne, al' zamalo
Kada se od takozvanog „budžeta vremena" oduzme radno vreme, odlazak na posao i potom povratak, te puko zadovoljavanje fizioloških potreba (konzumiranje hrane i pića), onih nekoliko preostalih sati neki potroše ispred televizora, a neki sa krpom u ruci. U kućnim poslovima, kao što znamo, ne učestvuju svi podjednako, jer je u tom segmentu angažman žene tradicionalno najveći. Štaviše, poslednja istraživanja pokazala su da u domaćem radu lepši pol učestvuje 75 odsto, a muškarci tek 25. - To jeste problem, mada danas ipak mnogo manji nego ranije - kaže za Press nedelje sociolog Zoran Stojiljković, i pojašnjava: - Na kućne poslove, na primer, danas se troši manje vremena nego pre 50 ili 100 godina. Ako ćemo da banalizujemo, postoje servisi kojih ranije nije bilo, pa se tako danas u prodavnici može kupiti skuvan ručak koji nije mnogo skuplji od onog koji biste vi kod kuće sami spremili. Tačno je da žene više učestvuju u domaćim poslovima, ali se i muškarci sve više angažuju, pogotovo poslednjih godina. Da bi se očistio stan od pedesetak kvadrata, kako su nam objasnili profesionalci iz servisa za čišćenje „Kristal", potrebno je oko osam radnih sati, ne računajući peglanje i kuvanje. Prosečnom detetu, s druge strane, treba nekoliko sekundi da ga ponovo uprlja, tako da jednoj ženi, obrni-okreni, dnevno ne gine bar sat vremena druženja sa usisivačem. Na to treba dodati i kuvanje, koje sa pranjem sudova oduzme i više od jednog sata dnevno, ali i peglanje, brigu o deci i druge slične aktivnosti. Firme koje održavaju domove sa zadovoljstvom bi vas rešile tih obaveza, ali uz podrazumevajuću novčanu nadoknadu od 300 dinara po satu. Dakle, ako računamo da je za održavanje jednog domaćinstva potrebno između tri i četiri sata dnevno ispada da bi žena, kada bi joj se plaćalo za te poslove, zarađivala između 900 i 1.200 dinara po danu, odnosno između 27.000 i 36.000 mesečno! Nije sporno da muškarci sve češće i u sve većem broju pomažu svojim suprugama/devojkama u obavljanju kućnih poslova, ali ne svih. Tako je, primera radi, spremanje u kući obaveza lepšeg pola u 71 odsto slučajeva, pranje u 80 odsto, a kuvanje u 60 odsto. Na nejaka muška pleća padaju sitnije popravke i zamene sijalica (84 odsto), kao i plaćanje računa (61odsto, a misli se na odlazak do šaltera, a ne na finansiranje). Brojke
75 % kućnih poslova obavljaju žene, a preostalih 25 muškarci 31.500 dinara mesečno bi u proseku zarađivale žene u Srbiji kada bi im se plaćali domaći poslovi 17,8 % manje plate od muškaraca imaju žene u zemljama Evropske unije, dok je ta razlika u SAD još veća (oko 22%) 7 % manje zarade imaju žene u Srbiji u odnosu na kolege Pospremanje u kući obaveza lepšeg pola u 71 odsto slučajeva Pranje veša, prostiranje i peglanje obaveza žena u 80 odsto slučajeva Kuvanje se podrazumeva kao ženski posao u 60 odsto slučajeva Muškarci menjaju sijalice u 84 odsto slučajeva Muškarci plaćaju račune u 61 odsto slučajeva (misli se na odlazak do šaltera, a ne na finansiranje)
|