Da je Bioware neprikosnoven kad se radi o RPG naslovima, to zna svako ko iole ima dodirnih tačaka sa igrama u bilo kom obliku. Svojevrsna svemirska opera Mass Effect je to potvrdila u novembru 2007. godine na Xboxu-u 360 i na PC-ju šest meseci nakon toga - mediji i publika su za igru imale samo reči hvale, a nastavak se podrazumevao. Nepunih dve godine kasnije, taj nastavak je pred nama u boljem i većem, ali i izmenjenom izdanju. Odmah da razjasnimo, neke od uvedenih izmena ne odgovaraju baš svima (međutim, kao i uvek, najzagriženiji fanovi po običaju preteruju sa žalbama na račun novotarija). Biće reči i o njima, ali, hajdemo redom.
Uvodna sekvenca prikazuje prvi susret sa novom vanzemaljskom rasom, The Collectors, koji Normandy pretvaraju u svemirsku olupinu za čas posla. Rezultat - Shepard uspeva da izvuče živu glavu, ali jedini način da ostane među živima je uz pomoć tajne organizacije Cerberus, koja ga praktično rekonstruiše. Tu stupa na scenu ono što su autori najviše obećavali - učitavanje save-ova iz prve igre, čime ne prenosite samo izgled lika, već i sve bitnije odluke koje ste doneli. Da li je Wrex preživeo? Koga ste izabrali da žrtvujete na Virmire-u? Koju sudbinu ste izabrali za Citadel? Sve ove, i mnoge druge odluke će u manjoj ili većoj meri da se odraze na tok radnje, uz dodatne bonuse ako je Shepard u prvoj igri bio potpuni paragon ili renegade, ili ako je dostigao određeni nivo. Poznavanje prvog dela, dakle, u svakom pogledu donosi prednosti. Detalje radnje ćemo elegantno preskočiti, a usredsredićemo se na razlike između prve igre i nastavka.
Spomenuli smo pojednostavljenje skoro svakog aspekta igre. O čemu se tačno radi? Setite se da je inventar u prvoj igri bio dosta komplikovan - ogromne liste oružja, raznih oklopa i dodataka za iste, beskrajno listanje kad god naiđete na novi komad opreme, pa onda upoređivanje po brojnim aspektima...ipak, pričamo o Bioware-u, a jednostavnost nije baš nešto što bi se njima moglo pripisati. Međutim ovaj put je sve to pojednostavljeno. Tačnije, pojednostavljeno možda i nije prava reč...autori su, umesto da su poradili na različitim delovima igre, jednostavno izbacili sve ono što su smatrali suvišnim. Mass Effect 2 stoga ima mnogo manje raznoliku opremu nego njegov prethodnik. Oružja sad ima u šest vrsta, a novina su heavy weapons čije korišćenje zahteva posebne ćelije. Afinitet prema određenoj vrsti oružja više ne postoji, već svaka klasa zna da koristi bilo koje oružje odmah na početku igre. Drugim rečima, inventara praktično - nema. Jedini put kad birate opremu jeste pri izlasku iz Normandy-a, ili ako naiđete na ormare sa opremom ili oružjem. Jeste li počeli već da se čudite? Idemo dalje. Napredovanje kroz nivoe je takođe prošlo bitne izmene. Izbori pri ulaganju u talente (koji se sad zovu powers) zahtevaju progresivno veću količinu poena za svaki sledeći nivo, ali nude mogućnost specijalizacije kad se izuče do kraja. To se može uraditi sa ne više od pet power-a, ali se tokom igre dodeljeni poeni mogu resetovati. Unapređivanje oružja (ammo upgrades) su sada deo skill tree-a u vidu šest power-a, kao što su incendiary ili cryo ammo. Mass Effect nije imao municiju, dok je ovde drugačije - oružje troši thermal clips, koji su univerzalni za svaki tip oružja (osim za heavy weapons), ali bez kojih se oružje ne može koristiti. Squad poene dobijate na svakom nivou, a njihovu raspodelu možete automatizovati, kao i pre. Cover sistem je sada isti kao i mnogim drugim igrama - par sekundi skrivanja i shield se regeneriše, a medi-gel se koristi za Unity, koji oživljava pale saborce. Ukratko, igra je sada mnogo manje komplikovana, i akcenat je na akciji i, naravno, na priči.
Kada nabavite neku Bioware igru, znate da u narednih nedelju dana nećete hteti ni da pogledate ništa drugo,što je poznatije kao sindrom 'još samo jedan quest'. Mass Effect 2 će vas bukvalno, već sa uvodnom sekvencom uvući u svoj svet i neće vas puštati do samog kraja, pa i dalje od toga ako ste jedan od onih sa akutnom potrebom da vide i urade sve što mogu. Glavna sporedna zanimacija su tzv. loyalty quest-ovi koje dobijate od članova vaše družine. Nisu obavezni, ali, kao što je to slučaj sa mnogim vašim odlukama, direktno utiču na dalji tok radnje, a najviše na ishod poslednjeg quest-a u igri. Ovaj put ne računajte na happy end - Shepard vrlo lako može da pogine na kraju igre, a onda je već kasno da se pokajete što niste ugodili nekom od članova posade. Međutim, puko završavanje loyalty quest-ova vam ne donosi garanciju da ste uradili sve što ste mogli, jer samo jedna pogrešna odluka negde tokom kampanje i eto vas na početku drugog prelaženja igre (ako planirate da igrate i treći deo, koji će takođe imati opciju importovanje save-a). Mako je takođe sklonjen iz igre, i zamenjen je istraživanjem planeta zarad minerala, kojima plaćate unapređenje opreme i Normandy-a, što takođe utiče na finalni ishod. Istraživanje je rešeno putem mini-igre koja se sastoji od prečešljavanja svake planete po raznim solarnim sistemima i ispaljivanjem sondi na mesta bogata određenom vrsta minerala. Za Mako-m ne verujem da ćete žaliti, ali ponavljanje jedne te iste mini-igre vrlo moguće da će vas naterati da se predomislite, jer će vam sasvim sigurno dosaditi posle desetak repeticija.
Procenjivati da li Mass Effect 2 vredi igrati ili ne je apsolutno suvišno. Ne treba vam nijedna recenzija, mišljenje ili trailer koji bi to potvrdili. Sve one greške koje su bile prisutne u prvom delu su ispravljene, čime je drugi deo stekao status do tančina ispoliranog i kompletnog naslova koji bi trebao da se nađe u kolekciji svakog fana igara. Prema tome - pozavršavajte sve obaveze, oslobodite narednih petnaestak sati i krenite u avanturu.