Serijal Total War zauzima posebno mesto u srcu svakog igrača koji je ljubitelj poteznih strategija. Pravi pionir žanra nastavlja da utemeljuje osnove na kojima će mnogi plagijati zasigurno profitirati i prvi put imamo priliku da odigramo jednu Total War igru u novijem dobu u odnosu na ona ranije obrađena. Empire se odvija u turbulentnim vremenima od 1700. do 1800. godine, kada je u svetu vladalo sve samo ne mir. Savršeno okruženje za TW.
Imajući u vidu obuhvaćeni vremenski period i najveću mapu do sada, igrač može biti zbunjen veoma uskim izborom nacija koje može voditi. Potpuno je nejasno zbog čega je samo 12 tadašnjih velikih sila stavljeno na raspolaganje. Ovaj detalj je privukao najviše pažnje u negativnom smislu. Kao i u prethodnim delovima, možete igrati glavnu kampanju ili uskočiti usred bojišta i isprobati razne nacije i jedinice. Novina u odnosu na prethodnike je i poseban scenario, Road to Independence. U ovom setu kraćih misija imaćete priliku da iz prve ruke doživite britansku kolonizaciju Severne Amerike i uspešnim kompletiranjem otključate Sjedinjene Američke Države. Nacije kojima od početka možete upravljati, pored najvećih evropskih sila tog vremena, su i: Švedska, Prusija, Poljska i Litvanija. Od nacija van Evrope na raspolaganju imate Mogulsko Carstvo i Marata. Iako u igri ima više od pedeset različitih frakcija, za sada je igrivo samo jedanaest, sa SAD koje možete otključati. Naravno, brojne moderske grupe će naći načina da otključaju druge zemlje i stvore nove, mada nad ovim problemom ostaje da lebdi ogroman znak pitanja.
Pri startovanju glavne kampanje uočićete brojne promene u odnosu na ranije TW igre. Sada svaka regija ima glavni grad i veliki broj malih naselja koje možete specijalizovati za školstvo, proizvodnju, religiju itd. Pored njih, imate priliku da unapređujete farme, rudnike i ribarska naselja. Ovaj detalj donosi sasvim novi nivo upravljanja nacijom i zaista je za svaku pohvalu. Dok druge hit igre slepo prate trend i idu na sigurno sve većim i – reklo bi se – bezumnim uprošćavanjem svojih svih mogućih aspekata, Creative Assembly zaslužuje glasan aplauz zbog ovog koraka; gameplay ove igre kompleksniji je od gotovo svih prethodnih zajedno, a ipak daleko logičniji. Diplomatske jedinice su takođe doživele transformaciju, pa sada umesto plaćenih ubica i špijuna imate jedan tip agenta pod imenom Rake, individuu sumnjivog morala koja obavlja sve moguće prljave poslove poput špijuniranja, sabotaža ili atentata. Pored već poznatih sveštenika, sada imamo i Gentlemen-e, visoko obrazovane članove društva koji svojim prisustvom u gradu podižu nivo razvoja nauke i mogu izazvati druge agente na dvoboj i časno vas rešiti njihovog prisustva i njuškanja po vašim provincijama.
Naučna istraživanja donela su dugo očekivane tehnologije koje je moguće otkriti, i one dodaju razne bitne bonuse u različitim domenima poput ratovanja, proizvodnje ili politike. Na primer, ako istražite određenu formaciju i koristite je protiv neprijatelja koji nema to znanje, vrlo lako ćete čak i više puta slabijim jedinicama izvojevati pobedu, jer protivnik jednostavno ne ume da reaguje protiv suparničkog generala sa savremenijim pristupom vojnim taktikama – veoma bitan detalj i jedna od glavnih razlika u odnosu na prethodne igre iz serijala. Od političkih prilika će takođe zavisiti razvoj situacije. Odnos drugih frakcija prema vama se može promeniti ako se desi da nemate dovoljnu kontrolu nad svojim narodom i iz monarhije pređete u republiku. Određeni delovi vaše imperije mogu se čak i odvojiti, i u toj situaciji imate izbor kojoj strani ćete se prikloniti. Mapa sveta je takođe doživela dosta unapređenja. Sada imate priliku da svoju osvajačku kampanju vodite u Evropi, Indiji i Severnoj i Južnoj Americi, a postoji i veliki broj trgovačkih luka koje možete posetiti. Broj provincija je zaista ogroman i teško ćete se odlučiti na koju stranu sveta treba usmeriti pažnju. Multiplayer komponenta je prilično razvijena i uključuje rangiranje igrača, kao i veliki broj dostupnih protivnika.
Jedinice koje možete proizvoditi znatno se razlikuju jedna od druge, a tu je i novi način regrutacije. Pored već odavno poznatog okupljanja više jedinica u jednom krugu, vaši generali sveže regrute mogu naći i u obližnjim gradovima, što je veoma efikasan način brzog okupljanja vojske u nevolji. Par stotina različitih tipova uključuje pešadiju, konjicu i artiljeriju. Iako se države razlikuju samo neznatno po unikatnim jedinicama, uvek imate širok spektar pred sobom. Još jedna, moglo bi se čak reći i revolucionarna novina je puna kontrola pomorskih bitaka. Želje i molbe mnogih igrača ranijih TW igara su konačno uslišene i sada istraživanje, trgovina i, konačno, bitke na moru imaju posebnu draž. Kontrole broda zahtevaju neko vreme za navikavanje, ali kada potopite prvi piratski jedrenjak, sigurno ćete se osećati kao kod kuće.
Prethodni nastavci sa prefiksom Total War: Shogun, Medieval, Rome i Medieval 2 su bile igre gde je taktika u ratovanju bila uglavnom zasnovana na borbi bez upotrebe baruta i uopšte modernog naoružanja. Empire ovo menja iz korena i veoma se razlikuje od prethodnika. Od samog početka imate priliku da komandujete jedinicama koje su opremljene vatrenim oružjem, pa će tako igrači koji više preferiraju borbu prsa u prsa zasigurno osetiti neku vrstu nostalgije. Prvi problem i svojevrsni minus javlja se upravo u ovom odeljku gameplay-a. Pri bitkama koje uključuju nekoliko hiljada vojnika na obe strane preteško je koordinirati svim jedinicama, a pathfinding i uopšte ponašanje jedinica nimalo ne pomaže. Često će vaša pešadija jednostavno stajati u mestu i mirno posmatrati tok bitke, iako je uključeno naređenje da napadnu prvu jedinicu koja im bude u vidokrugu. Ovaj nedostatak je moguće zaobići čestim pauziranjem i novim izdavanjem naređenja. Osim ovog gafa, igra nema mnogo drastičnih propusta i problem sa AI-jem se može pripisati težnji autora da stvore jednu kompleksnu igru, što je za svaku pohvalu.
Zahvaljujući predivnom grafičkom okruženju, bitke i na moru i na kopnu izgledaju zadivljujuće! Detalji na vojnicima gotovo da prilaze nekim modernim FPS igrama. Efekti eksplozija i urušavanja zgrada u kojima su stacionirani vojnici su fascinantni. Prirodna okruženja su takođe modelovana veoma realistično i svaka mapa ima prirodne prepreke i zaklone koji vam mogu pomoći u planiranju taktike. Glavna mapa na kojoj se odvijaju potezi izgleda veoma lepo i pruža dobar uvid u globalna dešavanja. Zvučni efekti nimalo ne odudaraju, i pri sudaru dve armije od po par hiljada ljudi zaista uspevaju da reprodukuju autentičnu atmosferu rata. Muzika je veoma relaksirajuća i dopušta vam da se udubite u kampanju.
Empire: Total War je jedna zaokružena celina. Igra poseduje veoma malo mana koje u većoj meri utiču na kvalitet vremena provedenog uz ovaj naslov. Već navedeni nedostaci u vidu konfuznog ponašanja jedinica i relativno malog broja frakcija kojima možete upravljati jedva da odnose 10% od drugih kvaliteta koje igra nudi. Kriva učenja, iako veoma duga, nagrađuje igrača za trud i šakom i kapom širokom lepezom ponuđenog sadržaja. Možemo slobodno dati svaku preporuku kako iskusnim igračima, tako i početnicima u žanru, koji bolju dobrodošlicu u svet strategija ne bi mogli ni da zamisle.