Ovaj rezervat će se sastojati od mreže morskih parkova a pokrivaće okeanski prostor veličine 3.1 milion kvadratnih kilometara, uključujući i Koralno more.
U ovom delu okeana koji čini više od trećine australijskih voda neće biti dozvoljeno pecanje, eksploatacija nafte i gasa. “Vreme je da se stavimo u zaštitu naših okeana, rekao je Ministar životne sredine Toni Burke i dodao da je“Australija prva učinila sledeći korak.” Ovo je izjavio u susretu samitu o Zemlji u Brazilu koji će se održati sledeće nedelje, a na kojem će se okupiti lideri iz više od 130 zemalja.
Vlada Australije je prošle godine objavila planove za zaštitu morskog života u Koralnom moru –površine približno milion kvadratnih kilometara More na obali Kvinslenda u severoistočnoj Australiji je dom ajkulama i tunama, izolovanim tropskim grebenima i dubokim morskim kanjonima.
To je takođe i mesto gde “počivaju” tri broda američke mornarice koji su potonuli u bici na Koralnom moru 1942. godine. U morskom rezervatu će se nalaziti i Veliki koralni greben, koji je pod zaštitom UNESCO-a.
Ipak, aktivisti i borci za zaštitu životne sredine nisu baš presrećni zbog ovih planova zbog totalne zabrane komercijalnog ribolova na Koralnom moru. Riblja industrija će dobiti stotine miliona dolara za kompenzaciju, kažu izveštaji.
Takođe, eksploatacija nafte i gasa će biti dozvoljena u blizini zaštićenih oblasti, naročito u Zapadnoj Australiji. Ipak, svi se slažu da je, iako planovi nisu savršeni, ovo veliki korak u očuvanju okeana.
Trenutno je naveći morski rezervat oblast od 545 000 metara kvadratnih koju je ustanovila Velika Britanija u arghipelagu Čagos u Indijskom okeanu.