Bez fotošopa: Umetnica iz Južne Koreje pretočila najluđu maštu u fotografije
Ji Jang Li iz Južne Koreje stvara neverovatne fotografije u svom malom studiju u Seulu. Sve što zamisli, ona i napravi, a zatim nadrealnu scenu ovekoveči fotoaparatom. Ne koristi fotošop, pa su joj za svaku scenografiju potrebne nedelje ili čak meseci, ali uverena je da se njen trud isplati.
Na izložbi "Stanje uma" u francuskoj galeriji "Opiom" u februaru iduće godine će moći da se vide fotografije putem kojih je Ji Jang Li pretvorila svoje fantazije u stvarnost.
Svaka od fascinantnih scenografija bila je postavljena
a zatim i demontirana u njenom studiju u Seulu koji ima 15 kvadratnih metara.
Svi detalji su napravljeni ručno, a autorka kaže da njeni radovi prikazuju proces njenog odrastanja. Fotografije nisu samo atraktivne, već i pričaju priče iz njenog života.
"Glavni motiv je pitanje ko sam ja trenutno", objasnila je Ji Jang Li.
Jedan kritičar je rekao da je posmatranje njenih dela "kao čitanje tuđeg dnevnika".
Autorka je stekla obrazovanje iz oblasti vizuelnog dizajna, ali je nakon mnogo sati provedenih pred monitorom ipak shvatila da više voli da pravi stvari sopstvenim rukama.
Sada prilikom izrade fotografija uopšte ne pribegava digitalnoj manipulaciji.
"Proces pripreme je naporan, a najviše vremena trošim na postavljanje osvetljenja", otkriva umetnica.
Ona kaže da toliko uživa u postavljanju scenografije, da često radi do pola noći, a da to ne primeti.
Osim različitih vrsti svetla, Ji Jang Li postiže specifičnu atmosferu na svojim fotografijama koristeći pomagala kao što je suvi led.
"Ideje dobijam iz svakodnevnog života. Na primer, kišu ću lako povezati sa plastičnom flašom koju sam našla na ulici", kaže ona.
Neka od njenih dela inspirisana su bajkama kao što je Andersenova "Devojčica sa šibicama". Druga su nastala na osnovu umetničkih dela, poput "Tajne večere" Leonarda da Vinčija.
"Stvarnost nije dovoljno propustljiva da bi dozvolila snovima da uđu", ističe Ji Jang Li.