Blekberijev (BlackBerry) telefon Q10 spaja novi softver sa tradicionalnom, fizičkom tastaturom. Iako deluje tradicionalno, telefon ima osveženu estetiku. Pozadina uređaja je blago zaobljena i prekrivena mekanim slojem koji je glatkiji od plastičnih poleđina ranijih „blekberija”. To je jedinstveni materijal protkan staklom koji je tanji, lakši i jači od plastike.
Najbolji deo telefona je QWERTY tastatura u četiri reda, prostranija nego uobičajene blekberi tasture, zahvaljujući većem ekranu. Novinarka Ej-Bi-Sija Džoana Stern, koja je pisala recenziju modela Q10, kazala je da je jedan deo teksta kucala na njemu i da je pisala duplo brže i imala duplo manje slovnih grešaka nego da je to radila na ajfonu (iPhone).
Q10 je pozajmio neke karakteristike i od virtuelne tastature drugog novog Blekberijevog modela, Z10.
Uz tastaturu, Q10 ima i ekran osetljiv na dodir. I drugi BB telefoni sa tastaturama su imali ove ekrane, ali softver modela Q10 je prilagođeniji pokretima prstiju. Ekran je bolji nego ikad pre: veličine 3,1 inča i rezolucije 720x720 piksela, Super AMOLED ekran je svetao, oštar i vrlo osetljiv na dodire i tipkanje.
Softver i aplikacije: Operativni sistem Blekberi 10 je dizajniran od nule za prilagođenost dodiru i predstavlja kompletnu preradu ranijeg BB softvera. Kao u slučaju ajfona, BB10 je izgrađen oko stranica sa aplikacijama.
Ako skrolujete nadesno videćete stranice sa aplikacijama, ako skrolujete nalevo dok ste na prvoj strani sa aplikacijama videćete sve otvorene aplikacije i kratak uvid šta se u kojoj dešava.
Ako opet kliznete ulevo ulazite u Blekberi hab. To je portal gde možete da vidite sve poruke u jednom univerzalnom „sandučetu” sa elektronskom poštom, BBM-ovima i porukama sa Tvitera, Fejsbuka i Linkdina.
Telefon i dalje ima trepćuće crveno svetlo koje vas obaveštava da ste dobili novu poruku. Opcija Blekberi balans omogućuje vam da odvojite lične i radne aplikacije.
Uprkos fizičkoj tastaturi nema fizičkih dugmića koji kontrolišu softver, što može biti zbunjujuće. Umesto da kliknete na dugme, morate da koristite pokrete da biste se kretali unutar telefona. Pretraživač je brz i lagan za korišćenje. Ali neke aplikacije nedostaju, poput Instagrama, Spotifaja (Spotify) i neke dobre aplikacije sa mapama.
Brzina i trajanje baterije: Zahvaljujući dvojezgarnom proecoru od 1,5 GHz i 2 GB RAM-a, telefon je prilično brz. Aplikacije se brzo otvaraju (čak i više njih odjednom) a skrolovanje je glatko.
Ali mnoge će razočarati autonomija baterije. Dok su raniji Blekberi telefoni mogli da izdrže dan-dan i po bez problema, Q10 nema toliku istrajnost. Negde oko 18h u danu kada je umereno do mnogo korišćen, Q10 je već bio „u crvenom”. Druga slaba karika je foto-aparat od 8 megapiksela. Fotografije nisu oštre kao one koje napravite ajfonom ili Samsungovim Galaksijem S4 (Galaxy) a naročito su loše kada slikate po slaboj svetlosti.
Zaključak: Q10 je sličan modelu Z10. To je sasvim moderan Blekberi i to ne samo po Blekberijevim standardima. Brz je, ima mobilni brauzer koji je bolji od većine konkurentskih i izvanrednu fizičku tastaturu.
Autonomija baterije i kamera nisu dobre kao kod konkurencije ali veći probelm je činjenica da radi na novom novcijatom operativnom sistemu. Iako sofver pruža sasvim drugačije iskustvo, on i njegove aplikacije nemaju onu vrstu pouzdanosti kakve nude Gugl (Google), Epl (Apple) i Majkrosoft (Microsoft).