U poslednje vreme može se pročitati po portalima i novinama koliko vrede "Epl", "Gugl", Majkrosoft i druge IT kompanije. Najčešće su naslovi bombastični tipa: "Epl" vredi više od Poljske, "Majkrosoft" može da kupi američku vojsku…
Zanimljivo, vest o tome da "Epl" vredi više od Poljske objavili su novinari CNN-a, koji bi trebalo da slove za vrhunske profesionalce, naročito kada su u pitanju biznis i finansije. Ali eto. Događa se i najboljima.
U čemu je uopšte problem? Problem leži u tome da "Epl" vredi 500 milijardi dolara - respektabilna cifra koja je teško dostižna. Nekada davno još bolji rezultat je postigao "Miajkrosoft", koji je bio jedina kompanija koja je vredela više od 600 milijardi dolara. Sada su pali na 'svega' 267 milijardi. To je vrednost svih delova kompanije (pokretnina, nekretnina i keša) prema trenutnoj tržišnoj vrednosti.
I ta cifra stoji. Problem je u tome što se za poređenje uzima BDP. Za one koji ne znaju, Bruto Domaći Proizvod je indikator koji pokazuje vrednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u državi u godini dana. Shvatate? U godini dana. I kada se uzme "Eplovih" 500 milijardi sveukupne vrednosti i uporedi sa jednom godinom u Poljskoj "Epl" je vredniji.
Zato bi bolje poređenje bilo kada bi se u "Eplu" uzela godišnja zarada, koja je takođe vredna poštovanja, ali ipak neuporedivo manja - 127 milijardi dolara. Time "Epl" pada sa 20. mesta na listi i smešta se odmah iza Katara, koji je najbogatija zemlja na svetu, i ispred Bangladeša na 57. mesto.