Deca koja imaju starije očeve i dede "genetski su programirana" da žive duže, saopštili su američki naučnici.
Genetske promene u spermi koje se dešavaju u kasnijim godinama razvijaju DNK kod koji obezbeđuje duži život.
Naučnici su otkrili tu vezu nakon DNK analiza sa 1.779 osoba.
Stručnjaci već neko vreme znaju da je dužina životnog veka povezana sa telomerima, strukturama koje se nalaze na krajevima hromozoma koji "čuvaju" naš genetski kod DNK. Kraći telomer znači i kraći životni vek.
Telomeri štite krajeve hromozoma od oštećenja, ali se većina ćelija skraćuje sa godinama sve dok prestanu da budu sposobne za razmnožavanje.
Međutim, naučnici otkrivaju da se u spermi telomeri sa godinama produžavaju i s obzirom da muškarci svoj dnk spermom prenose na decu, duge telomere nasleđuje sledeća generacija.
Dr Den Eisenberg je sa svojim kolegama analizirao nasleđe telomera kod grupe mladih ljudi sa Filipina. Telomeri, koji su mereni preko krvnih uzoraka, su bili duži kod osoba čiji su očevi bili stariji kada su ih dobili, a ta osobina se prenosi i na dalje generacije.
Dužina telomera je bila još veća ako je i detetov deda bio stariji kada je postao otac.
Iako odlaganje očinstva povećava rizik od pobačaja, istraživači veruju da tu postoje dugoročne zdravstvene beneficije.
"Sa odlaganjem očinstva, duži telomeri se prenose na potomka što možda doprinosi njegovom dužem životnom veku."
Kristofer Kuzava, jedan od autora studije ističe da su nužna dodatna istraživanja kojima bi se utvrdilo da li duži telomeri, nasleđeni od očeva i dedova, zaista smanjuju zdravstvene probleme koje donosi starost. "Na bazi naših nalaza, predviđamo da je tako, ali je to pitanje na koje treba da odgovore buduće studije", zaključuje Kuzava.