Četvorogodišnja mačka Holi izgubila se od svoje porodice tokom boravaka u gradu Dejtona Bič, Florida, da bi uspela da nađe put do svoje kuće u Vest Palm Biču dva meseca kasnije, okončavši putovanje dugo 322 kilometara.
Džejkob Rihter (70) i njegova žena Boni (63), počeli su da putuju prošle godine sa svojim kamperom, a na put su poveli i Holi. Tokom boravka u Dejtoni, u novembru 2012, mačka se iskrala van kroz otvorena vrata. Rihterovi su odmah pozvali lokalnu službu za životinje i tražili je u okolini, ali se mačka nije pojavila.
Par se vratio kući, da bi nakon dve nedelje primili poziv iz službe za životinje da je mačka koja liči na Holi viđena u Dejtoni, ali nije uhvaćena.
Moralo je da prođe još dva meseca da bi, na novogodišnje veče, žena koja živi na oko kilometer i po od Rihterovih pronašla u svom dvorištu iza kuće izgladnelu, dehidriranu, oslabljenu mačku, koja je jedva imala snage da mjaukne. Žena – Barb Mazola – i njena deca su nahranili mačku i brinuli se o njoj šest dana. Mazola je odnela macu kod veterinara, koji je pregledao da vidi da li ima ugrađeni čip. Holi je, srećom, imala čip i to ih je odvelo direktno do Rihterovih. Kako je kućna mačka mogla da pređe toliki put preko nepoznate teritorije i, štaviše, pronađe svoju kući, ostaje misterija. Poznat je i slučaj mačke Vilov, koja je u septembru 2011. pronađena u Njujorku, pet godina nakon što je nestala u Bulderu, Kolorado. Kako je došla čak do Njujorka nije poznato, ali je takođe identifikovana zahvaljujući čipu, te vraćena vlasnicima. Istraživače već dugo muči to pitanje i obavljeno je niz eksperimenata. Tako je još 1954. britanski istraživač Rodžer Tejbor stavljao mačke u pokriveni, kružni lavirint, koji na svakih 15 stepeni ima izlaz. Većina mačaka je koristila upravo onaj izlaz koji je bio u pravcu njihove kuće. Nedavno su istraživači zakačili video kamere na 55 kućnih mačaka i snimali njihovo ponašanje. Otkriveno je da su neke mace posećivale druge kuće zbog hrane ili pažnje, prelazile puteve, jele i pile u divljini.
IZVOR |