NAJNOVIJE OTKRIĆE: Najstariji ljudski predak je riba?
Reč je o ribi eufanerops, dugačkoj desetak cantimetara, koja liči na jegulju, a plivala je morima pre oko 370 miliona godina. Veruje se da je ova riba bila jedan od prvih kičmenjaka kod koga se razvio par izrastaka u vidu peraja, nogu ili ruku.
Naučnici otkrili fosil besčeljustouste ribe, koji baca novo svetlo na evoluciju čoveka. Reč je o ribi eufanerops, dugačkoj desetak cantimetara, koja liči na jegulju, a plivala je morima pre oko 370 miliona godina. Veruje se da je ova riba bila jedan od prvih kičmenjaka kod koga se razvio par izrastaka u vidu peraja, nogu ili ruku.
Dr Robert Sansom sa Univerziteta u Mančesteru kaže da neobično mesto na kome se nalaze peraja pokazuje važnu evolutivnu stepenicu.
- Eufanerops je jedinstven zbog toga što kod analnog dela ima dva peraja, što znači po jedno sa svake strane – kaže dr Sansom.
- Do sada, analna peraja viđena su samo kod čeljustoustih riba, i to samo po jedno, i kod izumrlih i kod današnjih vrsta. Starost eufaneropsa je važna, jer datira iz vremena duboke evolutivne podele na čeljustouste i besčeljustouste ribe, dve glavne grane kičmenjaka koji danas žive. I kao takva, predstavlja važnu fazu u evoluciji uparenih izrastaka – objašnjava dr Sansom.
On kaže da nije jasno zbog čega su peraja kod ove ribe postavljena toliko nazad, niti kakvu prednost je predstavljala ta činjenica.
- Ipak, ona pokazuju da su naši rani preci kičmenjaci pokušavali da “pronađu” različite načine da razviju ruke i noge. Da nisu to činili, danas bi naša tela izgledala sasvim drukčije! – kaže Sansom.
Dr Sansom naglašava da je reč o vrlo uzbudljivom otkriću, jer neuobičajeni par peraja na neubičajenom mestu kod eufaneropsa govori u prilog ideji da je postojao neki stepen razvojnog ili evolucionog eksperimentisanja kod nekih riba.