У избору за престижну Лауреус награду српски ас надмашио Месија, Болта, Фетела, Новицког и Еванса. “Имам свој поглед на живот, моја филозофија је једноставност и уравнотеженост у животу”, рекао Ђоковић. (Фото Ројтерс)
Нема више дилема, српски тенисер Новак Ђоковић је најбољи спортиста света – проглашено је на гала представи у вестминстерском Централ Холу, у Лондону.
По оцени најмеродавнијег жирија 47 врхунских асова са свих меридијана, чланова Лауреус спортске академије, феноменални резултати најбољег тенисера света у 2011. години, запечаћени петом гренд-слем титулом у дивовском финалу Мелбурна, прошле недеље, засенили су славу и дугогодишње успехе фудбалера Лионела Месија, спринтера Јусеина Болта, шампиона Формуле 1 Себастијана Фетела, НБА кошаркаша Дирка Новицког и бициклисте Кадела Еванса.
Пред некадашњим спортским великанима и славним енглеским и америчким глумцима, на представи која се по узбуђењу и сјају пореди са филмским Оскаром, српски ас добио је највредније спортско признање.
Ђоковићу су награду уручили бивши апсолутни светски боксерски шампион Ленокс Луис и глумица Бар Рафаели.
У Ђоковићевим рукама нашла се Картијеова Лауреус скулптура, у коју је уграђено 670 грама солидног сребра и 650 грама злата. За 13 година додељивања ове награде, у мушкој конкуренцији њом није могао да се похвали ни један спортиста не само Србије, бивше Југославије и Балкана, већ нико из Југоистоичне Европе.
– Немам речи да изразим колико ми ово признање значи,– рекао је, поред осталог, Новак Ђоковић.
Ако је и било сумњи у такав исход, оне нису биле спортског карактера, а развејане су и пре званичног проглашења, када је америчка агенција Асошијетед Прес потврдила претходно процуреле вести и пустила их у етар.
Британски премијер Камерон угостио Новака Ђоковића
ЛОНДОН – Британски премијер Дејвид Камерон састао се да најбољим светским тенисером, Србином Новаком Ђоковићем, уочи доделе престижних спортских награда Лауреус.
Ђоковић је дошао на пријем који је Камерон организовао у својој резиденцији у Лондону у част свих номинованих спортиста за награду.
Српски тенисер је на пријем стигао у друштву девојке Јелене Ристић, а са Камероном је разговарао о више тема како је и било најављено.
Дејвид Камерон и Новак Ђоковић (Фото Танјуг)
Било је то други пут у последњих неколико година да Ђоковић добија позив од Камерона.
Претходно су се сусрели средином новембра 2010, пред завршни турнир сезоне када је Ђоковић био у друштву Рафаела Надала, Роџера Федерера, Ендија Мареја и других учесника Мастерс купа.
Ђоковић: Љубав породице и пријатеља помогли да будем ово
ЛОНДОН – Најбољи тенисер света Новак Ђоковић рекао је да су љубав породице и пријатеља, као и подршка бројних навијача, помогли да дође до светског трона.
„Вероватно да не бих постигао све ово да није било те подршке. Драго ми је ако могу на некога да утичем позитивно. Уколико помажем неком младом човеку да има праву визију живота, бићу срећан”, изјавио је Ђоковић за РТС.
Први рекет света истакао је да се труди „да се не мења”.
„Свестан сам да се мењају околности око мене откако сам тениски број један. Другачија је пажња, однос, све је потпуно другачије. Међутим, мој став, навике и све остало је и даље исто. Немам разлога да нешто мењам”, истакао је фантастични српски тенисер.
„Ја имам свој поглед на живот и тога се придржавам. Не осуђујем никога ако не аплаудира мом поену, нисам у кожи мојих противника и не могу да кажем шта је исправно, а шта не. Човек учи из сопствених грешака, а ја сам научио своју филозофију - једноставност и уравнотеженост у животу, то је оно”, нагласио је Ђоковић.
„Придржавам с тога и настављам да радим као и до сада”, поручио је Ђоковић.
Они су изабрали Новака Ђоковића
Лауреусова светска спортска академија има 47 чланова, а тренутни председник је Едвин Мозис, један од најпознатијих планетарних атлетичара свих времена.
У категорији „нај” су и остали великани који су за најбољег у 2011. изабрали Новака Ђоковића. Они су: Ђакомо Агостини (Италија, мотоциклизам), Маркус Ален (САД, амерички фудбал), Франц Бекенбауер (Немачка, фудбал), Борис Бекер (Немачка, тенис), сер Јан Ботам (Енглеска, крикет), Сергеј Бубка (Украјина, атлетика), сер Боби Чарлтон (Енглеска, фудбал), Себастијан Коу (Енглеска, атлетика), Нађа Команечи (Румунија, гимнастика), Денг Јапинг (Кина, стони тенис), Мик Духан (Аустралија, мотоциклизам), Марсел Десаи (Француска, фудбал), Капил Дев (Индија, крикет), Емерсон Фитипалди (Бразил, аутомобилизам), Шин Фицпатрик (Нови Зеланд, рагби), Даун Фрејзер (Аустралија, пливање), Кети Фримен (Аустралија, атлетика), Тани Греј Томпсон (В. Британија, параолимпијска атлетичарка), Марвин Хаглер (САД, бокс), Мика Хакинен (Финска, аутомобилизам), Тони Хоук (САД, скејтбординг), Мајк Хорн (Ј. Африка, истраживач), Мигуел Индураин (Шпанија, бициклизам), Мајкл Џонсон (САД, атлетика), Кип Кеино (Кенија, атлетика), Франц Кламер (Аустрија, скијање), Дан Марино (САД, амерички фудбал), Џон Мекинро (САД, тенис), Навал Ел Мутавакил (Мароко, атлетика), Роби Нејш (САД, виндсурфинг), Илија Настасе (Румунија, тенис), Мартина Навратилова (САД, тенис), Алексеј Немов (Русија, гимнастика), Џек Никлаус (САД, голф), Гери Плејер (Ј. Африка, голф), Морни Плесис (Ј. Африка, рагби), Хуго Порта (Аргентина, рагби), Стивен Редгрејв (В. Британија, веслање), Вив Ричардс (крикет), Моника Селеш (САД, тенис), Марк Шпиц (САД, пливање), Дејли Томпсон (В. Британија, атлетика), Алберто Томба (Италија, скијање), Стив Вон (Аустралија, крикет) и Катарина Вит (Немачка, уметничко клизање).
|