Spasilac i evropski šampion u pružanju prve pomoći Branislav Ćurčin kaže da ako telesna temeperatura padne na 35 stepeni telo ulazi u hipotermiju i tada osoba gubi razum.
Osobama koje su izložene niskim temperaturama preporučuje se često uzimanje toplih napitaka, slojevito oblačenje i sklanjanje sa direktnog uticaja hladnoće kako bi se izbegle tragične posledice, rekao je spasilac Crvenog krsta Srbije Branislav Ćurčin.
Hipotermija nastaje kada organizam gubi više toplote nego što može da je proizvede. Prve znake hipotermije nije lako uočiti i često se mogu prevideti, upozorio je spasilac. Prema njegovim rečima, zabluda je da alkohol može da ugreje organizam te nije poželjno piti alkohol na niskom temperaturama.
Hladni talas, sa niskim temperaturama i snegom, u Srbiji će se zadržati i u narednih sedam do deset dana.
Ćurčin, koji je evropski prvak u pružanju prve pomoći, preporučio je starijima da ne napuštaju sami domove i da bez velike potrebe ne odlaze sa toplih mesta.
Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Predrag Marić rekao je da je od početka hladnog talasa u Srbiji šest osoba stradalo u mećavama, dok se jedna vodi kao nestala u opštini Medveđa. Zbog snega vanredna situacija je proglašena u 17 opština u Srbiji.
Ćurčin je dodao da, u pojedinim situacijama, osobe koje su izložene niskim temperaturama, moraju da se zagreju vežbama. "Ukoliko su ljudi napolju kada se temperatura tela spusti na oko 36 stepeni poželjne su fizičke vežbe zbog povećanja telesne temperature, ali treba gledati da se čovek ne znoji i ne gubi tečnost", naveo je on.
"Ako temperatura pada na 35 stepeni telo ulazi u hipotermiju i tada osoba gubi razum, nije svesna postupaka, takve osobe moramo hitno skloniti u zatvoren prostor i grejati se toplim napicima uz što manju fizičku aktivnost", rekao je spasilac.
U tim slučajevima, preporučljivo je da se osoba ne kreće, već da se prebaci na toplije mesto i umota u što više ćebadi. "Kad nastupi hipotermija onda je dobro staviti termofor pun tople tečnosti na grudi i osobu umotati u što više ćebadi. Pre nego što termofor stavimo na telo neophodno je da se uvije u tkaninu da ne bi bilo opekotina", rekao je Ćurčin.