Sa prvim danima jeseni stižu nam i prve prehlade. Stručnjaci kažu da je vreme da ovih dana, kada temperature postaju niže, promenimo način ishrane ako želimo da ojačamo imunitet i izbegnemo nazebe. A ako ste se već prehladili, donosimo vam spisak namirnica koje će vam pomoći da brže ozdravite, kao i onih koje treba da zaobilazite u širokom luku.
Šta je ono što treba da jedete
Čaj - najbolja opcija koja će smiriti upaljeno grlo. Bogat je antioksidansima koji sprečavaju infekcije, pa ga u hladnijim danima treba što češće piti.
Supa - odlična je protiv prehlade, naročito ona kokošja, koja deluje protivupalno, ali je i svaka druga svakako dobrodošla.
Proteini - riba, piletina i ćuretina odličan su izvor proteina.
Đumbir - koren đumbira ima protivupalno dejstvo. Možete ga staviti u vrelu vodu i piti ga kao čaj, koji se može zasladiti s malo meda.
Mlečni proizvodi - iako pojedinci tvrde da tokom prehlade treba izbegavati mleko i mlečne p roizvode, stručnjaci ipak tvrde da mnogima mogu biti od koristi u borbi protiv infekcija jer su dobar izvor proteina i vitamina D.
Beli luk - sprečava infekcije i bogat je vitaminima i antiksidansima pa ga, ako želite da ojačate svoj imuni sistem, što češće dodajte jelima, od supe preko mesa pa sve do kuvanog povrća.
Namirnice koje treba izbegavati
Kupovni sokovi - ceđeni sok od narandže ima dobru reputaciju jer je bogat vitaminom C, ali kupovni sokovi sadrže dosta šećera koji ometa bela krvna zrnca u borbi protiv infekcija. Mnogo je pametnije da pojedete svežu pomorandžu, grejpfrut ili limun jer voće ima više vlakana i sadrži samo prirodne šećere.
Masna hrana - izbegavajte teške i masne obroke poput odrezaka jer se teško vare i mogu da uspore imuni sistem.
Alkoholna pića - tokom hladnih dana izbegavajte alkohol jer sadrži određene sastojke koji poprilično slabe imuni sistem.
Preporuka lekara je da svaku prehladu, ma kako ona bezazlena bila, preležite, jer mirovanje jača otpornost imunog sistema pošto telo ne troši energiju na druge aktivnosti.