Šta vas čini anksioznim? Jesu li to vaše obveze na poslu? Vaš tupavi šef? Supruga, deca ili tašta? Ili je to možda vaš mobilni telefon?
Kompulsivno proveravanje pametnog telefona (smartphone) nije baš pametna ideja jer se odražava na zdravlje. Novo istraživanje pokazalo je da ovakvi telefoni mogu da povećaju nivo stresa u znatnoj meri poručuju britanski stručnjaci . Razlog tome je, kako kažu, to što ovi uređaji dovode do “nemilosrdne potrebe da smesta pregledate i odgovarate na svaku dolaznu poruku, upozorenje ili zvuk”. Zanimljivo je da naučnici nisu doveli u vezu stres s profesionalnom upotrebom mobilnog telefona u poslovne svrhe. Umesto toga stres je povezan s upotrebom ovih uređaja kada se oni koriste za održavanje veza s prijateljima i za proveravanje “vesti” na društvenim mrežama. Upravo ovo je glavni krivac za povećani stres kod ljudi.
Fantomska zvonjava Ako vam se često čini da vam mobilni telefon vibrira dok je u džepu ili ako često čujete fantomski zvuk zvonjave, iako se u tom trenutku ništa od ovoga događa, tada ste i vi jedan od onih koje je načeo stres. “Pametni telefoni se sve više i više koriste kako bi pomogli ljudima da se nose s različitim aspektima njihovih života”, rekao je autor studije Ričard Balding s Odseka za psihologiju na univerzitetu Vorčester u Engleskoj. “Međutim, što se oni više koriste, mi zapravo postajemo malo po malo sve zavisniji od njih, te nas oni zapravo izlažu stresu umesto da ga olakšavaju”. U svrhu istraživanja ovaj profesor je zajedno sa svojim kolegama istražio uzorak od više od 100 učesnik, uključujući studente, radnike i zaposlenike javnog sektora koji koriste iPhone, Android, BlackBerry ili neki drugi “pametni” mobilni telefon. Istraživanje im je otkrilo da što više ljudi proveravaju svoje telefone, nivo stresa u organizmu više raste.
Zavisnost od mejla kao zavisnost od kocke Tom Staford, predavač na univerzitetu u Đefildu, veruje da zavisnost od moabilnih telefona proizilazi iz istog dela mozga kao i problemi povezani s kockanjem. “I automati za kocku i imejl slede nešto što se zove ‘varijabilni raspored intervala pojačavanja’, a radi se o uhodanom načinu da se usvoje neke najsnažnije navike”, rekao je Staford. “Ovo znači da umesto dobijanja nagrade svaki puta kada se izvrši neka akcija, vi bivate nagrađeni ponekad, ali ne na način koji je predvidljiv. Tako je i s mejlom; obično kada ga proveravam nema ništa zanimljivo, ali čineći to često pronađem nešto divno - neki poziv ili možda neki sočni trač - i ja bivam nagrađen za to”, objasnio je Staford.