Ova društvena zemlja "krivac" je za oko 20 odsto razvoda u Americi, njeno prvobitno ime bilo je Fejsmeš, a Island je pomoću nje čak napisao novi Ustav.
Svakodnevno koristite Fejsbuk – postavljate fotografije, pišete statuse, “lajkujete” i pišete poruke. A da li ste se nekad zapitali koliko ova društvena mreža utiče na naše živote, koje je bilo prvobitno ime mreže i zašto na sajtu preovlađuje plava boja?
Predstavljamo vam deset zanimljivih činjenica o najpopularnijoj društvenoj mreži.
10. Fejsbukov interfejs je plave boje jer je Mark Zakerberg daltonista. On ne razaznaje crveno i zeleno, dok plavu boju vidi najbolje.
9. Island je napisao novi Ustav koristeći Fejsbuk. Ovo je urađeno kako bi se građani više uključili u funkcionisanje države i mogli da ulažu primedbe i sugestije.
8. Grafiti umetnik Dejv Čo, koji je oslikao zgradu sedišta Fejsbuka, upitan je da li želi da kao svoju zaradu dobije akciju. Ta akcija sada vredi 200 miliona dolara.
Foto: AP 7. Procenjuje se da je Fejsbuk kriv za 20 odsto razvoda u Americi, dok je čak 25 odsto korisnika ostavljeno putem ove društvene mreže.
6. Prvo ime mreže bilo je Fejsmeš, da bi tek kasnije dobilo ime Fejsbuk. Sajt je kupljen za 200.000 dolara u avgustu 2005. godine.
5. Da je Fejsbuk zemlja, bio bi treća po veličini, iza Kine i Indije. Sajt ima 900 miliona aktivnih korisnika.
4. Oko 300 miliona fotografija se svakodnevno postavi na najpopularniju mrežu. Sveukupan broj fotografija prelazi 219 milijardi, što je oko 4 odsto svih slika ikad napravljenih u istoriji.
3. Oko 30 miliona naloga na Fejsbuku pripada pokojnicima. Dešavali su se i slučajevi ubistva zbog uklanjanja prijatelja sa profila.
2. Godine 2006. Kris Putnam hakovao je hiljade profila korisnika i postavio im Majspejs interfejs. Njega je angažovao Fejsbuk.
1.”Burger king” imao je kampanju u kojoj je delio besplatne hamburgere ukoliko izbrišete 10 prijatelja sa Fejsbuka. Želeli su da pošalju poruku korisnicima da znaju da su manje vredni od burgera. Kampanja je brzo ukinuta.
cinjenica je da roditelji ne znaju sta im deca rade, i ne vaspitaju ih onako kako treba. a fb je mreza za kontaktiranje. nije fb kriv, mi smo govna. nije fb kriv sto klinke stavljaju te slike koje vi kritikujete.