Pogledajte fotografije supernove i crnih rupa načinjene novim teleskopom
Orbitirajuća opservatorija Nustar, lansirana sredinom prošle godine, već je pružila nov pogled na kosmos.
Plava boja ukazuje na visokoenergetske X-zrake, dok crvena i zelena označavaju niži nivo Nustarovog energetskog spektra - plavi region je područje u kojem je udarni talas od eksplozije zvezde udario u okolni materijal, ubrzavajući čestice skoro do brzine svetlosti
Na dve fotografije, objavljene na 221. susretu Američkog astronomskog društva, vide se ostaci supernove Kasiopeje A, te dve crne rupe u spiralnoj galaksiji IC 342, preneo je BBC.
Misija Nustar otkriva visokoenergetske X-zrake, pa se tako na fotografiji Kasiopeje A, udaljene od Zemlje 11.000 svetlosnih godina, vidi prsten visokoenergetskih X-zraka koje okružuju već poznatu okolinu - talasne dužine koje vidimo i nisko energetske X-zrake koje vidi svemirski teleskop "Čandra".
Dve crne rupe u galaksiji IC 342, poznatoj i kao Kaldvel 5, u sazvežđu Žirafe, udaljene od Zemlje oko sedam miliona svetlosnih godina, koje su ranije viđene "Čandrom" sada su neverovatno sjajne na fotografiji Nustara. "Čandrom" je otkriveno prisustvo dve zaslepljujuće crne rupe, poznate kao ultrasvetlosni izvori X-zraka (ULXs).
Dve jarke tačke su crne rupe u galaksiji IC 342 - visokoenergetske X-zrake prikazane su ljubičastom bojom, dok je sama galaksija prikazana u vidljivoj svetlosti
Zašto su ULXs toliko sjajne, i dalje je misterija. Ove crne rupe nisu toliko moćne kao supermasivne crne rupe u središtima galaksija, ali su najmanje 10 puta sjajnije od crnih rupa stelarne mase kakve se nalaze među zvezdama u našoj galaksiji Mlečni put.
Astronomi smatraju da su ULXs neuobičajene crne rupe srednje mase, sa masom nekoliko hiljada puta većom od našeg Sunca, ili su u pitanju manje crne rupe stelarne mase u neoubičajeno sjajnoj fazi. Treća mogućnost je da one ne spadaju ni u jednu od ovih kategorija.
- Visokoenergetske X-zrake su ključ za misteriju ovih objekata. Bilo da su u pitanju masivne crne rupe ili za njihovo postojanje važi nova fizika, odgovori će biti fascinantni - kaže Fiona Harison, glavni istraživač projekta Nustar u kalifornijskom Institutu za tehnologiju u Pasadeni.
Nustar
Nustar (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) je svemirski teleskop koji se fokusira na visokoenergetske X-zrake. To je 11. misija satelitskog programa američke svemirske agencije NASA "SMEX-11" (Small Explorer) i prvi teleskop za X-zrake u svemiru koji registruje energije van dometa "Čandre" i "XMM-Njutona". Nustar je lansiran 13. juna 2012. sa ciljem istraživanja supermasivnih crnih rupa i ostataka supernova.