Što je dan kraći, sve više ljudi razmišlja o tome kako da se izbori protiv zimske melanholije. Odmor na sunčanom Barbadosu ili Kanarskim ostrvima zvuči privlačno, ali takvi "lekovi" su poprilično skupi i malo kome dostupni, a njihov učinak brzo izbledi.
Naučnici su, čini se, stali na put ovom problemu i smislili kako se boriti protiv takozvanog sezonskog afektivnog poremećaja. Tvrde da je za lečenje potrebno samo osam minuta dnevno. Metoda koju su osmislili zahteva direktno isijavanje svetlosti u uši, a zasniva se na otkriću da je sam mozak osetljiv na svetlost jednako kao i oči, pa koristi svoje fotoreceptore da bi pomogao biološkom satu ljudskog tela.
Naučnici sa finskog Univerziteta Oulu otkrili su da najmanje 18 delova mozga sadrži na svetlo osetljive proteine opsine koji se nalaze i u očima. U saradnji sa firmom "Valkee" oni pokušavaju da osmisle uređaj sličan iPodu koji bi korisnicima pomoću sitnih "baklji" skrivenih u slušalicama svakodnevno osiguravao dnevnu dozu veštačke "sunčeve" svetlosti.
Kliničko istraživanje sprovedeno na 89 volontera koji pate od sezonskog afektivnog poremećaja pokazalo je da je njih čak 74 do 79 odsto korišćenjem uređaja između osam i 12 minuta dnevno u potpunosti uspelo da izleči simptome depresije. Jedna učesnica istraživanja je objasnila da je svoju zimsku depresiju ranije lečila čokoladom, ali da za time sada više nema potrebe.
Izvršni direktor firme "Valkee" kaže da su u mozgu pronašli tri vrste proteina osetljivih na svetlo. "Može se reći da je naš mozak osetljiviji na svetlo nego naše oči jer su koncentracije fotoreceptora znatno veće nego u očima", objasnio je on.
Inače, sezonski afektivni poremećaj uzrokuje nedostatak dnevne svetlosti koja je najbitnija za proizvodnju serotonina, takozvanog hormona sreće.