"Najokruglija kugla na svetu" odrediće definiciju mase jednog kilograma
Tim naučnika koji stoji iza australijskog “Avogadrovog projekta” stvorio je najokrugliji objekat na svetu, za koji se nadaju da će im omogućiti da reše tzv. “problem kilograma”.
Za razliku od ostalih mernih jedinica, koje teoretski mogu da se izmere bilo gde na svetu, a na osnovu prirodnih karakteristika, kilogram se i dalje zasniva na fizičkom objektu: cilindru od legure platine i iridijuma iz 1889. godine, koji se čuva u obezbeđenom trezoru “Međunarodnog biroa za tegove i mere” u Parizu.
Iz neobjašnjivih razloga i uprkos merama predostrožnosti, masa cilindra neprekidno varira. Drugim rečima, kilogram koji definiše cilindar (i u poređenju sa 40 preciznih replika cilindra u drugim državama) nema istu težinu kao nekada.
Da bi rešili ovaj problem, naučnici “Australijskog centra za preciznu optiku”, u kojoj je rođen “Avogadrov projekat”, napravili su gotovo savršene kugle od veoma čistog i stabilnog oblika silicijuma.
Kada izračunaju zapreminu i težinu lopte, naučnici bi trebalo da budu u mogućnosti da odrede tačan broj atoma silicijuma u samom objektu i tako omoguće nepromenljivu definiciju mase jednog kilograma.
Stručnjaci Organizacije za naučna i industrijska istraživanja Komonvelta Australija (CSIRO) odlučili su se za loptu kao standardni oblik zato što “nema ivice koje bi mogle da se oštete” i zato što je “potrebno izmeriti samo jednu dimenziju (njen prečnik) da bi se izračunalo kolika joj je zapremina.”
Da bi napravili najokruglije objekte na svetu, naučnici su mesecima brusili dva bloka od pet kilograma sve dok nisu dobili dve kugle prečnika 93,7 milimetara.
Površinske neravnine iznose 0,3 nanometra, a odstupanje oblika od savršene kugle iznosi oko 70 nanometara.