Hleb je dugo bio na lošem glasu i bio glavni neprijatelj svake dijete, ali stručnjaci sada tvrde kako je on i te kako zdrav.
Nutricionista dr Ejni O’Konor tvrdi da ova namirnica ispunjava više od 10 odsto potreba za belančevinama, folatima i gvožđem i da ima i pozitivnu stranu.
Naime, hleb sadrži mnogo vlakana, ali to važi samo za onaj integralni, zobeni, ražani i kukuruzni jer su bogati mineralima i vitaminima B.
Boja nije pouzdan pokazatelj kvaliteta hleba. Tamni je često obojen karamelom ili veštačkom bojom, pa su ljudi u zabludi da je zdraviji od belog i da ne goji. A istina je sledeća - najtvrđi i najžilaviji hleb je najzdraviji!
Hleb ne goji ako se jede u razumnim količinama, to jest 200-300 grama na dan - gojimo se uglavnom od onoga što stavljamo na njega: maslac, pašteta, salama, majonez ili marmelada.
Pazite šta jedete
Nažalost, na hlebu često nema deklaracije, pa ne možemo pouzdano znati šta se tačno nalazi u njemu. Zato treba dobro obratiti pažnju na to od koje vrste brašna je napravljen. Najpreporučljiviji je ražani hleb jer sadrži mnogo vitamina i minerala, bogat je vlaknima, pa se lakše vari, a zbog svog glihemijskog indeksa stvara dugotrajan osećaj sitosti. Odličan je i hleb od zobenog brašna, kao i onaj obogaćen semenkama i orašastim plodovima.
Beli je najlošiji za zdravlje
Ovaj hleb ima najmanju prehrambenu vrednost i često sadrži skrivene količine šećera i soli i ima visok glihemijski indeks. Nakon što pojedemo jednu krišku belog hleba, šećer u krvi naglo naraste pa opadne, i zbog toga osećaj sitosti kratko traje.
Savet
Ako osećate da se od hleba nadimate, posetite lekara i proverite da li imate neku alergiju ili ste možda netolerantni na gluten