Svemirska drama! Najotrovniji satelit ikada, ruska sonda „Fobos-Grunt“, pašće na Zemlju 15. januara, ali se ne zna tačno gde! Okvirno područje pada je između 51,4 stepena severne i 51,4 stepena južne geografske širine, a to je najnaseljeniji pojas planete, u kojem se, između ostalog, nalazi i Srbija.
Očekuje se da će se pre pada sonda raspasti na 20 do 30 delova, koji zajedno ne teže više od 200 kilograma. Visokotoksično gorivo u sondi trebalo bi da izgori prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu.
Svemirska letelica „Fobos-Grunt“ lansirana je u novembru s ruskog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu uz pomoć rakete „zenit-2“. U planu je bilo da do oktobra 2013. stigne do Marsa, a da se početkom 2013. spusti na Fobos, veći od dva Marsova meseca. Tamo je trebalo da pokupi uzorke tla i 200 grama dopremi na Zemlju u avgustu 2014.
Međutim, odmah po lansiranju nastao je problem. Sonda se odvojila od rakete, ali se njeni motori nisu uključili i ona je ostala je u orbiti Zemlje. Ruski stručnjaci izgubili su kontrolu nad njom još 9. novembra.
Stručnjaci su svojevremeno upozoravali da bi, pored toga što bi mogla da padne na naseljenu teritoriju, sonda mogla da napravi veliku ekološku katastrofu. Ona je napunjena sa sedam tona visokotoksičnog goriva koje je trebalo da pokreće letelicu. To gorivo je kobno po sve vrste na Zemlji. Tvorac „Fobos-Grunta“, ruska kompanija „Lavočkin“, opisala je svoje delo kao najteži svemirski brod svih vremena, pri čemu je najveći deo njegove težine - 13,2 tone - gorivo.