Legendarni Džoni Štulić postavio je tokom vikenda 18 novih snimaka na svoj kanal na Jutjubu. I to njegove obrade narodnjačkih bisera. Legendarni roker često svira gitaru, ali već dugo ne piše svoje autorske pesme Kako je jednom najavio za naš list, Džoni namerava da na svoj način otpeva tri stotine najlepših pesama, bisera narodne muzike. Među njima su kompozicije „U lijepom starom gradu Višegradu“, „Dobro jutro, moj bekrijo“, „Nema ljepše djevojke“, „Sliku tvoju ljubim“, „Volem diku“, „U ranu zoru“... Na pitanje da li negde putuje, odgovorio je u svom stilu:
- Putujem, ali uglavnom u mislima. Čitajući dobra književna dela, kao na primer Homera ili Lao Cea, može se sjajno putovati. Uglavnom sam kod kuće i radim. Čitam, prevodim, snimam svoje verzije narodnih evergrin pesama. Od više od 300 dobrih pesama, 80 odsto su narodne. Polako ih snimam i kačim na Jutjub. Neke ispadnu fenomenalne, a neke sam slabije snimio. Pogotovo ranijih godina. Većinu pesama znam odranije. Sećam se odnekud i teksta. To su uglavnom proste pesme. Uključim magnetofon i snimam. Međutim, puno puta mi se desilo da mi magnetofon blokira baš kad snimam najbolje verzije. To su bile strahobalne verzije, ali nažalost čuo sam ih samo ja. Trudim se kasnije da postignem isti kvalitet. Nekad uspem, nekad ne. Muziku koju obradim pretvorim u novi kvalitet, kao da je prebacim iz struje od 110 volti u 220 volti - rekao je Džoni.
Legendarni roker često svira gitaru, ali već dugo ne piše svoje autorske pesme.
- Trenutno snimam samo narodne pesme. Retko pišem svoje nove pesme. Nemam za koga. To ti je kao da imaš „rols-rojs“ dvadeset godina star, ali nemaš koga da voziš - kaže Džoni Štulić.
Međutim, pravo iznenađenje je ono što Džoni Štulić trenutno proučava. A to su istorijski fakti o srpskom junaku Kraljeviću Marku, koji je bio turski vazal. Zanimljivo je da Dubrovački arhivi čuvaju dokumente u kojima stoji da je Marko Mrnjavčević tražio od bankara da mu vrate njegov novac, što je Džonija Štulića naročito zaintrigiralo.
- Proučavam Kraljevića Marka. Napisaću esej o tome. On je živeo pred kraj 14. veka. Dosta stvari tu ne štima. Narodne pesme sigurno nose dosta toga, ali o njemu se ne zna ništa, osim da se ženio i da je ponovo menjao drugu ženu za prvu, te da je poginuo 1395. Marko nije bio lep i veliki kao u pesmama. U Dubrovačkim arhivima piše da je potraživao novac od tadašnjih bankara. Njegova sudbina je zaista iznenađujuća, sva ta priča o ženama i problemi s verom čine ga zaista zanimljivim junakom. Bio je pravi prosvetljeni vladar. Ja uglavnom proučavam stvari koje su stare po nekoliko hiljada godina, tako da je mala ekskurzija u četrnaesti vek i za mene iznenađenje. Teško bi bilo napisati pop pesmu o Kraljeviću Marku, jedino bi mogla da se uradi rok opera o njemu. Recimo, nešto kao što radi „Metalika“. Narodne pesme o Kraljeviću Marku su u svom desetercu mnogo bogatije od običnih pop pesama. Moglo bi nešto da se uradi, da se od narodnih pesama o Marku Kraljeviću napravi muzika, a da to nije u guslarskoj tradiciji, ali je previše komplikovano - rekao je u svom stilu Džoni Štulić.
IZVOR |