U trenutku kada svetsko stanovništvo prelazi prag od sedam milijardi, pojedini stručnjaci strahuju da bi neravnoteža među polovima mogla da dovede do pojave nestabilnih "zemalja samaca", spremnih na bespoštednu bitku da bi sebi našli partnerku, prenosi AFP.
Prave posledice fenomena koji neki nazivaju "alarmantna maskulinizacija", posebno u zemljama gde se vrše selektivni abortusi, kao što su Kina i Indija, još su nesagledive.
Veliki broj stručnjaka, međutim, smatra da će za pedeset godina, "nestašica" žena imati na društvo slične posledice kao i globalno zagrevanje - nevidljive, ali sasvim realne. Upozorenja stručnjaka potkrepljuju neosporivi statistički podaci. U svetu se prosečno rađa između 104 i 105 dečaka na 100 devojčica, a svaka promena u ovom odnosu može se objasniti samo abnormalnim faktorima.
U Indiji i Vijetnamu, taj odnos je od 112 dečaka na 100 devojčica, a u Kini od 120 na 100 devojčica, u pojedinim oblastima čak od 130 na 100 devojčica. Ova tendencija sve više zahvata i druge zemlje - Azerbejdžan, Gruziju, Jermeniju, Albaniju, a prisutna je i na Kosovu.
Prvi koji je skrenuo pažnju na ovu pojavu je indijski ekonomista i nobelovac Amartija Sen koji je 1990. godine objavio članak u kome je upozorio na "manjak od 100 miliona žena". Demografi kažu da ta brojka danas iznosi 160 miliona kao rezultat favorizovanja muških potomaka, pada fertiliteta i posebno lako dostupne ekografije pomoću koje žene mogu da saznaju pol deteta, te da abortiraju ukoliko je reč o devojčici.
Čak i kada bi se odnos između polova za desetak godina ponovo vratio na normalu u Kini i Indiji, muškarcima će u ovim zemljama još decenijama biti problem da sebi nađu partnerku. Pojedini stručnjaci veruju da će takva situacija podstaći polijandriju (jedna žena sa više muževa), kao i seks turizam, dok drugi predviđaju katastrofične scenarije u kojima će seksualna predatorstva, nasilje i sukobi biti nove društvene norme.
Prema njihovom mišljenju, društva sa viškom muškaraca, poput mnogih azijskih država, mogu se kontrolisati jedino autoritativnim režimima, sposobnim da spreče nasilje unutar zajednice, kao i njegovo prelivanje putem kolonizacije i ratova. Agencije Ujedinjenih nacija su upozorile na povezanost manjka žena sa povećanjem seks trafikinga i migracija stanovništva radi braka, ali malo je rešenja dosad ponuđeno za rešavanje tih problema.
|